2403PDF-411-52-03 - Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 grudnia 2003 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej 2403PDF-411-52-03 Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej, w związku ze złożonym żądaniem z dnia 19 listopada 2003 r. dotyczącym udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w oparciu o przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) informuję, że wg stanu prawnego na 2003 r.:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) źródłami przychodów jest działalność wykonywana osobiście oraz pozarolnicza działalność gospodarcza. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z art. 13 pkt 6 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym /.../.

Z art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność wykonywana osobiście i pozarolnicza działalność gospodarcza to dwa różne źródła przychodów. W myśl cytowanego powyżej art. 13 pkt 6 ustawy, usługa dotycząca wydania opinii stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście przez osoby, którym sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności - dotyczy to zwłaszcza przychodów biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym czy administracyjnym. Zasady pobierania zaliczek na podatek dochodowy z tego tytułu uregulowane są w art. 41 i 42 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku sąd jako płatnik jest obowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 20% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów również w wysokości 20% oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Zaliczkę od tych dochodów zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2 cytowanej wyżej ustawy o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Płatnicy są obowiązani wpłacać potrącone zaliczki w terminie do dnia dwudziestego miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, do urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, a w przypadku braku siedziby - według miejsca zamieszkania płatnika. Po upływie roku w terminie do dnia 31 stycznia płatnik ma obowiązek sporządzić imienną informację o wysokości dochodu oraz potrąconych przez płatnika w roku podatkowym składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe,..., składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej i odliczonej w roku podatkowym, a także o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Informacje te płatnik przesyła podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Zgodnie z art. 45 cytowanej ustawy o podatku dochodowym w terminie do 30 kwietnia podatnik ma obowiązek złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym.

Wobec powyższego wykonując operat szacunkowy dla sądu, jako biegły sądowy wystawi Pan dla Sądu rachunek, gdyż wykonuje Pan czynności będące działalnością wykonywaną osobiście, a nie pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Nie ma Pan obowiązku wystawiania dla sądu faktury i ujmowania jej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodu. Sąd jako płatnik odprowadzi zaliczkę na podatek dochodowy i do 31 stycznia roku następującego po roku, w którym wykonano usługę przekaże informację PIT-8B, na tej podstawie dokona Pan rocznego obliczenia podatku łącząc przychody z osobiście wykonywanej działalności gospodarczej, pozarolniczej działalności gospodarczej oraz innych źródeł przychodów. Sąd nie może odstąpić od pobrania zaliczki od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub zlecenia, art. 41 ust. 2 przewiduje taką możliwość tylko dla umów z art. 13 pkt 2 i 8, a wykonywane przez Pana świadczenie określone jest w przepisach art. 13 pkt 6.

Jeżeli chodzi o koszty uzyskania przychodów w przypadku wykonywania umowy w ramach działalności wykonywanej osobiście stosuje się koszty w wysokości 20% zgodnie z art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednak jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych (art. 22 ust. 10 ww. ustawy).

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl