1MUS-1471/VTR1/443-316/04/LS - Osoba prawna jako sukcesor praw i obowiązków oddziału, który utracił status podatnika podatku od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 lipca 2004 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1MUS-1471/VTR1/443-316/04/LS Osoba prawna jako sukcesor praw i obowiązków oddziału, który utracił status podatnika podatku od towarów i usług

Pytanie podatnika

1. Czy osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy wstępująca z dniem 1 maja 2004 r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem (art. 160 ust. 3 ustawy o VAT), przestaje być podatnikiem podatku VAT i traci prawo do posługiwania się dotychczasowym numerem NIP?

2. Czy zmiany wprowadzone przez powyższą ustawę oznaczają, że osoba prawna przestaje być podatnikiem podatku dochodowego od osób prawych?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje:

Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.) dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą na zasadach wzajemności, o ile umowy międzynarodowe ratyfikowane przez Polskę nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oddziałem w myśl art. 4 pkt 6 tejże ustawy jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza głównym miejscem wykonywania działalności. Oddział może prowadzić działalność wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego.

Zgodnie z art. 157 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy zarejestrowani na podstawie art. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), z wyłączeniem podatników wymienionych w art. 5 ust. 2 powołanej ustawy, będą uważani za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT (...). Z przepisu tego wynika, iż wyjątek stanowią podmioty (oddziały), które na mocy art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym były odrębnymi podatnikami za zgodą urzędu skarbowego oraz osoby prawnej (zarejestrowanej jako podatnik). W przypadku braku takiej zgody podatnikiem od towarów i usług był przedsiębiorca zagraniczny działający w Polsce w formie oddziału. Tak więc oddział przedsiębiorcy zagranicznego utworzony na podstawie ustawy - Prawo działalności gospodarczej i zarejestrowany w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podatnik - przedsiębiorca zagraniczny. W przypadku, w którym podmiot zagraniczny działa na terenie Polski w formie oddziału, rejestracja tego oddziału w podatku od towarów i usług jest równoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Mając powyższe na uwadze przepis art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., który stanowi, że osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004 r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem - w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług, w przypadku mbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce, czyli podatnika zarejestrowanego na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. nie ma zastosowania.

mbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce, zgodnie z art. 157 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług pozostaje z mocy prawa zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, zgodnie z wcześniej dokonanym zgłoszeniem w tym zakresie.

Zmiany ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oddziałów samodzielnie sporządzających bilans nie wpłynęły na zmiany w opodatkowaniu tych Oddziałów w podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. O podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej w podatku dochodowym od osób prawnej.

Oddział będący jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od dochodów uzyskiwanych na terytorium Polski z zastosowaniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl