1MUS-1471/NTR1/443-419/04/BK - Opodatkowanie czynności manipulacyjnych od umów pożyczki i umów leasingowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 października 2004 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1MUS-1471/NTR1/443-419/04/BK Opodatkowanie czynności manipulacyjnych od umów pożyczki i umów leasingowych

Pytanie podatnika

Opodatkowanie czynności manipulacyjnych od umów pożyczki i umów leasingowych.

Jak wynika z przedstawionego opisu, Spółka prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek oraz świadczenia usług leasingowych. W ramach tych usług chce wprowadzić opłaty od czynności manipulacyjnych takich jak:-przedłużenie promesy przyznania finansowania, -ubezpieczenie własne,-rejestracja przedmiotu leasingu, -opłata za opóźnienie płatności (oprócz odsetek), -przygotowanie symulacji kosztów rozwiązania umowy,-wystawienie duplikatu polisy i faktury,-wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego oraz zmiana dowodu -rejestracyjnego,-zmiana harmonogramu,-inne aneksy do umowy leasingu, -wydanie opinii, -inne zaświadczenia nie przewidziane umową, -wcześniejsze rozwiązanie umowy,-przejęcie umowy w razie nie wywiązywania się klienta z obowiązków wynikających z umowy, -wprowadzanie zmian adresu, -wystawianie zgody na przelanie ubezpieczenia na rzecz leasingobiorcy/pożyczkobiorcy, -zmiana zasad oprocentowania.

Usługi polegające na udzielaniu pożyczek są na podstawie art. 43 ust. 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr. 54, poz. 535/zwolnione od podatku od towarów i usług.

Natomiast usługi polegające na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej (m. in. leasing) mimo, iż również zaliczane są do usług pośrednictwa finansowego, nie korzystają z w/w zwolnienia ze względu na wyłączenie zawarte w punkcie 2 poz. 3 załącznika nr 4 do w/w ustawy.

Zarówno jedne usługi jak i drugie mogą przybierać charakter usług kompleksowych, na które składają się - oprócz świadczenia zasadniczego (głównego) - także inne czynności wykonywane przez usługodawcę, pozostające w związku z usługą zasadniczą. W związku z tym na pobierane z tytułu świadczenia takich usług wynagrodzenie mogą składać się różne elementy, w tym również tzw. opłaty manipulacyjne (administracyjne itp). Niemniej - co należy podkreślić - elementy te powinny składać się na wynagrodzenie z tytułu świadczonej usługi.

Powinny one zatem:

1/ wynikać z zawartej umowy na świadczenie tejże usługi,

2/ być z nią związane.W takim przypadku powinny one być opodatkowane, podobnie jak pozostałe składniki wynagrodzenia, według stawki właściwej dla usługi, tj.:

-w przypadku pożyczki - zwolnione od podatku,

-w przypadku leasingu - 22%.W związku z tym czynności (oraz związane z nimi wynagrodzenie) nie objęte (np. inne zaświadczenia nie przewidziane umową), jak również objęte umową ale nie związane bezpośrednio z zasadniczym (głównym) przedmiotem świadczenia lub wyraźnie w umowie wyodrębnione i rozliczone (np. ubezpieczenie) powinny być opodatkowane na zasadach i według stawek właściwych dla tego rodzaju czynności.

Należy przy tym zwrócić uwagę na szeroką definicje usług zawartą w w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych,zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Niemniej w przypadku wątpliwości z zaklasyfikowaniem danej czynności do właściwego grupowania PKWiU wskazane jest wystąpienie do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź o dokonanie takiej klasyfikacji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl