1MUS-1471/DPF/415-36/2004/JW - Ekwiwalent za urlop

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 stycznia 2004 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1MUS-1471/DPF/415-36/2004/JW Ekwiwalent za urlop

Pytanie podatnika

Czy od wypłaconego byłemu pracownikowi ekwiwalentu za urlop ustalonego na podstawie ugody sądowej pracodawca jest zobowiązany potrącić składki ZUS i podatek, czy też ma przekazać całą kwotę zgodnie z ugodą, a pracownik sam się rozliczy ze składek ZUS i podatku?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych, informuje:

Stosownie do art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartości świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalent, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Natomiast art. 21 powołanej ustawy nie wymienia wypłaconego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy jako przychodu korzystającego ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Tak więc przedstawiony stan prawny jednoznacznie określa wypłacony pracownikowi ekwiwalent za urlop jako przychód ze stosunku pracy, nie korzystający ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zakład pracy wypłacając ekwiwalent obowiązany jest zgodnie z art. 31 w/w ustawy do obliczenia i poboru zaliczki na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 32.

Organ podatkowy na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej upoważniony został do udzielania informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych nie stanowią przepisów prawa podatkowego, zatem organ podatkowy nie jest uprawniony do udzielania informacji, czy ekwiwalent za urlop stanowi podstawę wymiaru składek.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl