1MUS-1471/DPD2/423/181/04/DP - Zmiana wysokości stawek w okresie amortyzacji

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 listopada 2004 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1MUS-1471/DPD2/423/181/04/DP Zmiana wysokości stawek w okresie amortyzacji

Pytanie podatnika

1.Czy zmiana stawek amortyzacyjnych w ramach metody liniowej począwszy od kolejnego roku podatkowego - ze stawki podanej w Wykazie (art. 16i ust. 1 updop) na stawkę ustaloną indywidualnie (art. 16j updop) i odwrotnie (tj. ze stawki ustalonej indywidualnie na stawkę z Wykazu) narusza art. 16 h ust. 2 updop w kontekście art. 16m ust. 3 updop

2. Zakładając, że zmiana stawek amortyzacyjnych (jak wyżej), w ramach metody liniowej, jest możliwa, to czy po zmianie stawki amortyzacji w ramach metody liniowej, ze stawki indywidualnej (art. 16 j updop) na stawkę podaną w Wykazie (art. 16 i ust. 1 updop), począwszy od kolejnego roku podatkowego możliwa jest zmiana stawki z Wykazu na stawkę niższą niż podana w Wykazie na podstawie art. 16 i ust. 5 updop

3.Czy w przypadku stosowania obniżonej stawki amortyzacyjnej w stosunku do stawki z Wykazu na podstawie art. 16 i ust. 5 updop można począwszy od kolejnego roku podatkowego przyjąć stawkę w poprzedniej wysokości tj. stawkę z Wykazu, a następnie z początkiem kolejnego roku podatkowego przyjąć stawkę indywidualną.

Odpowiedź

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest wspólnikiem Spółki Komandytowej z siedzibą w Niemczech. Spółka Komandytowa prowadzi w Polsce działalność gospodarczą w formie oddziału. Działalność Spółki komandytowej polega na zakupie nieruchomości i ich leasingu, najmie lub oddaniu do innego korzystania. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej 30 czerwca 2004 r. Spółka Komandytowa nabyła m. in. własność budynku znajdującego się w Warszawie wraz z prawem do użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się budynek. Budynek został oddany w leasing na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Wspólnicy Spółki Komandytowej będą zaliczali do kosztów uzyskania przychodów wartość odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej budynku proporcjonalnie do swojego udziału w Spółce Komandytowej. Budynek jest budynkiem używanym w rozumieniu art. 16j ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmian.), gdyż przed jego nabyciem przez Spółkę Komandytową był używany przez poprzedniego właściciela przez ponad 60 miesięcy.

W ocenie Spółki:

1. Zmiana stawek amortyzacyjnych począwszy od kolejnego roku podatkowego? ze stawki podanej w Wykazie (art. 16 i ust. 1 updop) na stawkę ustaloną indywidualnie (art. 16j updop), i odwrotnie (tj. ze stawki ustalonej indywidualnie na stawkę z Wykazu), w trakcie trwania amortyzacji środka trwałego nie narusza art. 16h ust. 2 updop, o ile nie pociąga za sobą zmiany przyjętej metody amortyzacji z liniowej na degresywną.

2. Zakładając, że zmiana stawek amortyzacyjnych w ramach metody liniowej jest możliwa, to po zmianie stawki amortyzacji w ramach metody liniowej ze Stawki indywidualnej (art. 16j updop) na stawkę podaną w Wykazie (art. 16 i ust. 1 updop), możliwa jest począwszy od kolejnego roku podatkowego zmiana stawki z Wykazu (art. 16i ust. 1 updop) na stawkę niższą niż podana w Wykazie na podstawie art. 16i ust. 5 updop.

3. W przypadku stosowania obniżonej stawki amortyzacyjnej na podstawie art. 16i ust. 5 updop przed pełnym zamortyzowaniem danego środka trwałego można począwszy od kolejnego roku podatkowego przyjąć stawkę w poprzedniej wysokości tj. stawkę z Wykazu (art. 16i ust. 1 updop), a następnie z początkiem kolejnego roku podatkowego przyjąć stawkę indywidualną (art. 16j updop)

Zgodnie z art. 16h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i 16ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i - 16k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. W przepisie jest mowa o metodach amortyzacji określonych w art. 16i - 16k, zatem należy wnioskować, iż ustawodawca wyróżnił trzy metody amortyzacji:

1) przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 (art. 16i ustawy) w tym również:

a) przy zastosowaniu podwyższonych stawek przy zastosowaniu współczynników określonych w art. 16i ust. 2

b) przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych obniżonych w stosunku do określonych w wykazie (art. 16i pkt 5 ustawy)

2) przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych ustalonych indywidualnie (art. 16j ustawy)

3) przy zastosowaniu metody określonej w przepisie art. 16k, polegającej na zastosowaniu w pierwszym podatkowym roku używania danego środka trwałego stawki z Wykazu podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich stosowania.

Jedna z wymienionych w art. 16i - 16k ustawy metod ma być, w myśl omawianego przepisu, wybrana przed rozpoczęciem amortyzacji poszczególnych środków trwałych i nie może ulec zmianie przez cały okres amortyzacji. Przepisy nie przewidują wyjątku od tej zasady. W przypadku gdy Spółka Komandytowa przed rozpoczęciem amortyzacji wybrała metodę określoną w art. 16i to nie jest dopuszczalna późniejsza zmiana na metodę uregulowaną w art. 16j lub 16k ustawy. Zmiana stawki podanej w Wykazie stawek amortyzacyjnych przy amortyzacji środków trwałych jest możliwa w trakcie trwania okresu amortyzacji wyłącznie poprzez jej obniżenie lub podwyższenie wg zasad określonych w art. 16i ust. 2-5.

Zmiana stawki w innych przypadkach powoduje zmianę metody amortyzacji co stanowi naruszenie art. 16h ust. 2 ustawy.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu nie podziela stanowiska Spółki przedstawionego w w/w piśmie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl