1508-PA-911-2/04/ICh - Obowiązek uiszczania opłaty paliwowej przez zakłady pracy chronionej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 marca 2004 r. Urząd Celny w Radomiu 1508-PA-911-2/04/ICh Obowiązek uiszczania opłaty paliwowej przez zakłady pracy chronionej.

Pytanie podatnika:

1. Czy zakład pracy chronionej zwolniony z opłat na podstawie art. 31 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.Nr 123, poz. 776 z póź. zm.) jest zobowiązany do wnoszenia opłaty paliwowej o której mowa w art. 37o ustawy z dnia 27.10.1994 roku o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym (Dz.U. z 2001 r. Nr 110, poz. 1192 z póź. zm.) ?

Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu w trybie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz. 926 z póź. zm.) w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie z dnia 19.02.2004 roku w sprawie udzielenia informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie wnoszenia opłaty paliwowej z tytułu sprzedaży detalicznej gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych uprzejmie informuje co następuje.

Ustawa o rehabilitacji zawodowej w art. 31 ust.1 pkt 2 zwalnia prowadzącego zakład pracy chronionej z opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym.

Zgodnie z literalnym brzmieniem opłata jest niewątpliwie formą daniny publicznoprawnej pobieranej przez państwo (lub gminę) w zamian za czynności urzędowe organów administracji. Oznacza to, że płacący opłatę powinien otrzymać świadczenie wzajemne, pozostające w związku z wniesioną opłatą i ekwiwalentne tj. tej samej wartości. Podatek jest niewątpliwie także formą daniny publicznoprawnej nałożonej na podmioty przez władzę publiczną tj. ustanowione prawem świadczenie na rzecz państwa, któremu nie towarzyszy wzajemne świadczenie. Podatek - najogólniej rzecz biorąc - jest publicznoprawnym, nieodpłatnym, przymusowym oraz bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym na rzecz Skarbu Państwa lub Gminy. Podstawową cechą, która różni podatek od opłaty, jest element odpłatności, który występuje tylko w przypadku opłaty. Oznacza to, że dla określania podatku w ustawie o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym ustawodawca posłużył się terminem opłata, która w rzeczywistości jest klasycznym podatkiem.

Ustawa o autostradach płatnych w art. 37j ust.1,2 wymienia pewną kategorię adresatów, na których nakłada obowiązek płacenia opłaty paliwowej, ust. 2 tego przepisu wskazuje jako adresata podmiot dokonujący sprzedaży detalicznej gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych. W tej samej ustawie na podatnika nałożony został obowiązek składania w tym zakresie informacji o wnoszonej opłacie paliwowej do właściwego Naczelnika Urzędu Celnego. Złożona informacja podlega weryfikacji i kontroli przez właściwego Naczelnika Urzędu Celnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz. 926 z póź. zm.).

Brak ustawowych uregulowań dotyczących zwolnień zakładów pracy chronionej w zakresie rozliczania opłaty paliwowej z tytułu sprzedaży detalicznej gazu jak też brak regulacji szczególnych w tym zakresie nie daje podstaw do stosowania jakichkolwiek wyłączeń ze względu na status podmiotu zobowiązanego.

Reasumując należy stwierdzić, że opłata paliwowa jako pieniężna należność podatkowa skierowana do ściśle określonej grupy odbiorców nie podlega zwolnieniu na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Odpowiedzi powyższej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl