1473/WVO/443/775/175/06/HZ - Czy w informacji podsumowującej VAT-UE w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych należy wykazać wszystkie dostawy wewnątrzwspólnotowe z kwartału, czy jedynie te, dla których Spółka nabyła prawo do wykazania ich ze stawką 0%?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 stycznia 2007 r. Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu 1473/WVO/443/775/175/06/HZ Czy w informacji podsumowującej VAT-UE w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych należy wykazać wszystkie dostawy wewnątrzwspólnotowe z kwartału, czy jedynie te, dla których Spółka nabyła prawo do wykazania ich ze stawką 0%?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowi (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 póz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 października 2006 r. (data wpływu do urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 13 ust. l, art. 42 ust. l i 13, art. 100, art. 101 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185 póz. 1545) oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 13 października 2005 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów dostawach towarów (Dz. U. Nr 201 poz. 1665).Naczelnik Trzeciego mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: XXX w ramach działalności dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. W chwili sporządzania informacji podsumowujących za miniony kwartał, nie wszystkie dostawy posiadaj ą stosowne dokumenty zezwalające na uznanie ich za wewnątrzwspólotowe dostawy towarów i opodatkowanie stawką 0%. Brak dokumentów o których mowa w art. 42 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 póz. 535 z późn. zm.) sprawia, że dostawy wykazywane są w deklaracji VAT-7 jako dostawy krajowe, opodatkowane stawką właściwą dla dostaw krajowych.

Pytania Spółki:

1.

Czy w informacji podsumowującej YAT-UE w ramach dostaw wewnątrzwspónotowych należy wykazać wszystkie dostawy wewnątrzwspónotowe z kwartału czy jedynie te, dla których Spółka nabyła prawo do wykazania ich zestawką 0% jako dostawy wewnątrzwspónotowe i które wykazane zostały jako takie dostawy w złożonych deklaracjach VAT-7?

2.

Czy suma dostaw wewnątrzwspónotowych za dany kwartał winna równać się sumie dostaw wykazanych jako wewnątrzwspónotowe w deklaracjach VAT-7 złożonych za 3 miesiące kwartału?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego: Według opinii Spółki, zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), podatnicy dokonujący wewnątrzwspónotowych dostaw i wewnątrzwspónotowych nabyć towarów, są zobowiązani składać informacje podsumowujące o dokonanych transakcjach wewnątrzwspónotowych za okresy kwartalne, do 25 dnia miesiąca po kwartale w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu transakcji wewnątrzwspónotowej. Mając na uwadze art. 42 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, mówiący iż w razie otrzymania dokumentów uprawniających podatnika do wykazania dostawy jako wewnątrzwspólotowej w terminie późniejszym niż określony w ust. 12, tj. po dacie złożenia deklaracji za dany okres, Spółka ma prawo do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Wobec powyższego, Spółka stoi na stanowisku, iż jest zobowiązana do wykazywania w informacji podsumowującej kwot dostaw wewnątrzwspónotowych jakie wykazała w deklaracji VAT-7 jako takie dostawy czyli wewnątrzwspónotowe. Otrzymanie w terminie późniejszym dokumentów upoważniających podatnika do korekty deklaracji VAT-7 i wykazania dostaw opodatkowanych wcześniej stawką 22%, jako dostaw wewnątrzwspónotowych pociąga za sobą obowiązek skorygowania informacji podsumowującej. Według Spółki suma dostaw wykazanych w informacji podsumowującej za kwartał, winna być zgodna z sumą dostaw wewnątrzwspónotowych wykazanych w deklaracjach VAT-7 w poz. 30 deklaracji za trzy miesiące kwartału.

Ocena prawna podanego stanowiska wnioskodawcy przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 póz. 535 z późn. zm.) przez wewnątrzawspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Przy czym zgodnie z ust. 2 pkt 1 cyt. przepisu warunkiem uznania czynności za wewnątrzawspólnotową dostawę towarów jest to, aby nabywca towarów był podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. W myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy wewnątrzawspólnotową dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%. pod warunkiem że: podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzawspólnotych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów; podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzawspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług zawartych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług, które weszło w życie z dniem 4 października 2005 r. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 13 ustawy, jeżeli podatnik zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT-UE zgodnie z art. 98 ustawy - wykazuje w części "C" deklaracji VAT-7 w rubryce 30 "wewnątrzwspólnotową dostawa towarów". Jednocześnie zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zarejestrowani jako podatnicy YAT-UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów za okresy kwartalne w terminie do 25 dniamiesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tyt.:

1.

wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów;

2.

wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Ww. przepis tylko w takim przypadku nakłada na podatników obowiązek składania informacji podsumowujących, gdy w danym kwartale wystąpiła bądź to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów bądź też wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Wzory informacji podsumowujących określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 października 2005 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów (Dz. U. Nr 2001 poz. 1665).Wg powyższego wzoru informacja podsumowująca w zakresie dostaw wewnątrzwspólnotowych winna zawierać m.in. dane: dane podatnika, składającego informacje podsumowującą kod kraju do którego dokonywana jest wewnątrzwspólotowa dostawa towarów tj. kod zawierający dwuliterowy prefiks określający państwo klienta właściwy i ważny numer identyfikacyjny klienta do którego jest dokonywa na wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów łączna wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w zakresie poszczególnych klientów wskazanie w przypadku transakcji trójstronnej w stosunku do której ma zastosowanie procedura uproszczona, że podmiot wypełniający informację jest pośrednikiem. Informację podsumowujące powinny odzwierciedlać dane zawarte w deklaracji VAT-7. Sporządzenie informacji podsumowującej w oderwaniu od deklaracji podatkowej jest niezgodne z ww. przepisami. Reasumując powyższe Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stoi na stanowisku, iż w informacjach podsumowujących należy wykazywać jedynie dostawy dla których Spółka nabyła prawo do wykazywania ich w deklaracji VAT-7 ze stawką 0% jako dostawy wewnątrzwspólnotowe. Suma dostaw wewnątrzwspólnotowych za dany kwartał winna równać się sumie dostaw wykazanych w póz. 30 deklaracji VAT-7 za dany kwartał. Zgodnie z art. 42 ust. 12 ww. ustawy, jeżeli warunek o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuję tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, jako dostawę na terytorium kraju.

Z treści art. 42 ust. 13 wynika, że otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w terminie późniejszym niż określony w ust. 12 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1, w której wykazał dostawę towarów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl