1473/WVO/443-38/61/2007/AN - Czy można wystawiać faktury wewnętrzne w formie elektronicznej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 sierpnia 2007 r. Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu 1473/WVO/443-38/61/2007/AN Czy można wystawiać faktury wewnętrzne w formie elektronicznej?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1 czerwca 2007 r. (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), oraz przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. z 2005 r., Nr 133, poz. 1119) NACZELNIK TRZECIEGO MAZOWIECKIEGO URZĘDU SKARBOWEGO W RADOMIU stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

-

treść pytania: Czy możemy wystawiać faktury wewnętrzne w formie elektronicznej w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119)

-

stan faktyczny podany we wniosku: Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 r., poz. 535 z późn. zm.) w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, tj. m.in. przekazania towarów bez wynagrodzenia oraz na cele reklamy, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług itd. wystawiamy fakturę wewnętrzną. Ze względu na rozmiar naszej działalności oraz ilość i różnorodność transakcji, które musimy dokumentować, nie możemy wystawić jednej czy kilku faktur wewnętrznych za miesiąc jak dopuszczają powołane przepisy.

-

stanowisko wnioskodawcy wobec powyższego stanu faktycznego: Naszym zdaniem na podstawie powołanego na wstępie rozporządzenia Ministra Finansów oraz ustawy o PTU nie ma formalnych ani też prawnych przeszkód abyśmy wystawiali faktury wewnętrzne w formie elektronicznej. "Faktura wewnętrzna" w pojęciu ustawy o podatku od towarów i usług jest również fakturą o której mowa w przepisach ww. rozporządzenia. Od dwóch miesięcy do części naszych klientów (do tych którzy wyrazili zgodę) wysyłamy faktury w formie elektronicznej - byłoby dla nas dużym ułatwieniem wystawianie faktur wewnętrznych również w formie elektronicznej. Faktury byłyby oznaczone bezpiecznym podpisem elektronicznym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu i znacznika czasu, dokumenty byłyby archiwizowane w formie elektronicznej - zgodnie z wymogami Rozporządzenia.

-

ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Kwestia faktur wewnętrznych uregulowana jest w art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)- zwanej dalej "ustawą o VAT". Przepis ten stanowi, że w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Sposób wystawiania faktur, faktur korygujących oraz faktur wewnętrznych, a także dane, które powinny zawierać określone są w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 Nr 95, poz. 798 z późn. zm.). § 25 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy o VAT. Wymienione przepisy nie przewidują jednakże możliwości wystawienia elektronicznej faktury wewnętrznej.

Możliwości takiej nie przewiduje również Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. z 2005 r., Nr 133, poz. 1119). W rozstrzyganej kwestii istotnym jest zapis § 3 ust. 1 wymienionego rozporządzenia, gdzie ustanowiono że faktury mogą być wystawiane i przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury. Warunek taki nie jest możliwy do spełnienia w przypadku faktur wewnętrznych ze względu na brak odbiorcy faktury. Innymi słowy w obowiązującym stanie prawnym nie jest przewidziane, a w konsekwencji, nie jest możliwe wystawianie faktur wewnętrznych w formie elektronicznej. Z uwagi na powyższe stanowisko wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe, co orzeczono jak w sentencji.

-pouczenie: Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl