1473/WV/443/61/34/05/AG - Opodatkowanie VAT eksportu towarów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 maja 2005 r. Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu 1473/WV/443/61/34/05/AG Opodatkowanie VAT eksportu towarów

Pytanie podatnika

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami podatku od towarów i usług powyższa transakcja to wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru czy eksport, jaką stawkę VAT zastosować i jakie dokumenty powinna Spółka posiadać aby zastosować stawkę 0 %?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 07.02.2005 r.) uzupełnionego 21 marca 2005 r., żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 2 pkt 8, art. 13, art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe w części dotyczącej udokumentowania dokonanego eksportu. W pozostałej części stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Podatnik sprzedaje towary własnej produkcji zagranicznym klientom. W styczniu 2005 r. Spółka sprzedała towar firmie angielskiej (kraj unijny), lecz faktycznie miejscem odbioru - rozładunku towaru była Szwajcaria (kraj spoza Unii). Firma angielska zajmuje się handlem towarem Spółki. Faktura sprzedaży została wystawiona na firmę angielską z miejscem przeznaczenia - Szwajcaria.

3. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego: Zdaniem podatnika transakcja powyższa jest eksportem, gdyż faktycznym miejscem odbioru towaru była Szwajcaria oraz Spółka posiada dokument SAD z pieczątką potwierdzającą przybycie towaru do Szwajcarii.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktyczny i prawnym. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Czyli jest to czynność podlegająca opodatkowaniu, polegająca na wywozie towarów z terytorium kraju (dostawa) na terytorium innego państwa członkowskiego, w określonych w ustawie warunkach. Natomiast stosownie do art. 2 pkt 8 ustawy przez eksport rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

a) dostawcę lub w jego imieniu, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że towar dostarczony był przez Wnioskodawcę do Szwajcarii, ale faktura została wystawiona na podmiot unijny, czyli nie można tej transakcji uznać za dostawę wewnątrzwspólnotową, ze względu na fakt wywiezienia towaru poza Unię Europejską. Niezależnie od tego, czy firma unijna, na którą wystawiona została faktura, podała dla celów tej transakcji swój numer VAT UE, czy go nie podała, dla polskiego podmiotu jest to eksport. Nie ma przy tym znaczenia, czy wywóz jest organizowany przez unijnego nabywcę, czy przez podmiot polski. W art. 2 ust. 2 pkt 8 ustawy dokonano rozróżnienia sytuacji gdy będący przedmiotem wywozu towar jest wywożony przez dostawcę lub w jego imieniu, czy przez nabywcę mającego siedzibę poza Polską, lub w jego imieniu. W zależności od tego kto wywozi towar, uzależnione są warunki przewidziane dla eksportera co do możliwości zastosowania stawki podatku 0%.Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że towar wywożony jest przez podmiot polski, czyli jest to eksport bezpośredni. Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0 %.

W myśl art. 41 ust. 6 ww. ustawy stawkę podatku 0 % stosuje się w eksporcie o którym mowa w art. 41 ust. 4, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Z wniosku wynika, że Spółka posiada dokument SAD z pieczątką potwierdzającą przybycie towaru do Szwajcarii, co jest niewystarczające. Potwierdzenie musi być dokonane przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty (art. 19 ust. 6 ustawy). W takim przypadku dokumentem potwierdzającym eksport towarów będzie potwierdzona przez graniczny urząd celny Wspólnoty karta nr 3 dokumentu SAD. W tej sytuacji, zgodnie z art. 41 ust. 7 ww. ustawy, jeżeli warunek o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, tzn. podatnik nie posiada, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc, dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0 %, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nie otrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Gdy podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza UE, będzie miał prawo skorygować deklarację VAT - 7 za miesiąc w którym wykazał dostawę tego towaru.

Pouczenie

1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,

2. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia,

3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

4. Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 z późniejszymi zmianami) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl