1473/WV/443/34/21/05/EŻ - Rabat z tytułu wad jakościowych towaru w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 2005 r. Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu 1473/WV/443/34/21/05/EŻ Rabat z tytułu wad jakościowych towaru w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru

Pytanie podatnika

1. Kiedy należy rozliczyć udzielony rabat przez kontrahenta zagranicznego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów w związku z pozytywnym rozpatrzeniem reklamacji wad jakościowych, jeżeli na udzielony rabat kontrahent zagraniczny stosuje noty uznaniowe; czy w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy (maj), czy też w rozliczeniu za okres z dnia uznania reklamacji (data wystawienia noty uznaniowej)?

2. Z jakiego okresu należy zastosować średni kurs NBP przy wystawieniu wewnętrznej faktury korygującej, obejmującej korekty podstawy opodatkowania o rabat określony w pierwszym zdaniu; czy z dnia powstania obowiązku podatkowego, czy z dnia wystawienia noty uznającej reklamację?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku firmy z dnia 24.01.2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu) uzupełnionego w dniu 11.02.2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 31 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe w części dotyczącej stanowiska, że przy wystawieniu faktury wewnętrznej korygującej należy stosować bieżący średni kurs NBP z dnia wystawienia noty uznającej reklamację. W pozostałej części stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący

W miesiącu maju 2004 r. Spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od włoskiego kontrahenta. W tym samym miesiącu złożono reklamację jakościową do nabytego towaru. Dostawca towaru uznał reklamację, wystawiając noty uznaniowe z dnia 16.11.2004 r. oraz z dnia 30.11.2004 r.

Spółka wnosi w związku z powyższym zapytanie:

1. Kiedy należy rozliczyć udzielony rabat przez kontrahenta zagranicznego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów w związku z pozytywnym rozpatrzeniem reklamacji wad jakościowych, jeżeli na udzielony rabat kontrahent zagraniczny stosuje noty uznaniowe; czy w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy (maj), czy też w rozliczeniu za okres z dnia uznania reklamacji (data wystawienia noty uznaniowej)?

2. Z jakiego okresu należy zastosować średni kurs NBP przy wystawieniu wewnętrznej faktury korygującej, obejmującej korekty podstawy opodatkowania o rabat określony w pierwszym zdaniu; czy z dnia powstania obowiązku podatkowego, czy z dnia wystawienia noty uznającej reklamację?

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego

Ad 1) W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zgodnie z art. 31 ust. 3 ustawy podstawa opodatkowania nie obejmuje:

a) rabatów za zapłatę z góry,

b) opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu nabycia wewnątrzwspólnotowego. Zdaniem Spółki rabat z tytułu wad jakościowych należy potraktować jako zwrot kwot z tytułu dokonanego nabycia, a w związku z tym zmniejszy on podstawę podatkowania. Ustawodawca nie określił w tym przypadku kiedy taki rabat należy ująć w deklaracji, czy w okresie rozliczeniowym w którym powstał obowiązek podatkowy, czy też w rozliczeniu za okres w którym podatnik otrzymał dokument (w naszym przypadku jest to nota uznająca reklamację) upoważniający do potrącenia zapłaty zobowiązania. Spółka uważa, że w takiej sytuacji należy sporządzić korektę faktury wewnętrznej w/g daty noty uznaniowej kontrahenta zagranicznego i ująć ją w bieżącym rejestrze VAT.

Ad 2) Zdaniem Spółki przy wystawianiu wewnętrznej faktury korygującej obejmującej korektę podstawy opodatkowania należy przyjąć średni kurs NBP z dnia wystawienia noty uznającej reklamację.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Ad 1) Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Uregulowania dotyczące podstawy opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów zawarte zostały w art. 31 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż podstawą opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Przepis ten reguluje podstawę opodatkowania, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w odmienny sposób od ogólnych postanowień art. 29 ww. ustawy, gdyż w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów opodatkowaniu podlega nie obrót ale kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) określa natomiast, iż kwota ta nie obejmuje rabatów za zapłatę z góry oraz opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dla udokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywca jest zobowiązany wystawić fakturę wewnętrzną. Zasady wystawiania faktur wewnętrznych zostały uregulowane w § 28 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Jak wynika z powyżej przytoczonych przepisów prawa, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdy nabywcy towaru zostaje udzielony przez sprzedawcę rabat w związku z pozytywnym rozpatrzeniem reklamacji wad jakościowych, potwierdzony wystawieniem noty uznaniowej, Spółka jako nabywca ma obowiązek dokonać korekty faktury wewnętrznej poprzez wystawienie wewnętrznej faktury korygującej. Zmniejszenia kwoty podatku należnego oraz naliczonego Spółka winna dokonać w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymano od kontrahenta zagranicznego notę uznaniową, dokumentującą uznanie reklamacji, w więc w miesiącu listopadzie 2004 r.

AD 2) Sposób przeliczania kwot wykazanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych reguluje § 37 ust. 1 - 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktur, jeżeli faktura została wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według bieżącego kursu średniego NBP dla danej waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Zasady te stosuje się odpowiednio do przeliczenia kwot wskazanych na fakturze wystawionej przez podatnika od wartości dodanej, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Reasumując Spółka winna wystawić wewnętrzną fakturę korygującą obejmującą korektę podstawy opodatkowania w której przeliczona zostanie kwota wyrażona w walucie obcej na złote w/g bieżącego średniego kursu walut z dnia wystawienia faktury pierwotnej przez dostawcę (maj 2004).W deklaracji VAT-7 fakturę wewnętrzną należy ująć w pozycjach: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i podatek należny oraz nabycie towarów i usług pozostałych i podatek naliczony, ze znakiem "minus", w miesiącu wystawienia faktury korygującej (noty korygującej) przez dostawcę, a więc w miesiącu listopadzie 2004 r.

Pouczenie

Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa) Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. O opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 z późn. zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł. oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl