1473/507/WD/423/17/06/EG - Podatek od nieruchomości nieprzydatnych środków trwałych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2006 r. Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu 1473/507/WD/423/17/06/EG Podatek od nieruchomości nieprzydatnych środków trwałych.

"(...) W Spółka zgodnie z art. 28 i art. 32 ust. 4 ustawy o rachunkowości dokonała aktualizacji wyceny środków trwałych w wyniku której ustalono, że wartość ekonomiczna niektórych środków trwałych wynosi 0,00 zł. W związku z tym dla niektórych środków trwałych dokonano odpisów aktualizacyjnych w celu doprowadzenia ich wartości księgowej netto do wartości ekonomicznej. Są to m.in. środki trwałe nieprzydatne technologicznie, które z uwagi na zły stan techniczny nie przedstawiają żadnej wartości ekonomicznej, ale nie wyklucza się jednak ich modernizacji (część z nich już jest modernizowana) i dalszego użytkowania w przypadku zaistnienia takiej potrzeby eksploatacyjnej. Wśród środków trwałych poddanych aktualizacji są również takie, których aktualny stan techniczny nie pozwala na dalsze użytkowanie i które są przewidziane do likwidacji. Zapytanie Spółki brzmi: Czy podatek od nieruchomości od wyżej wymienionych środków trwałych stanowi zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. z 2000 r. Dz. U. nr 54 poz. 654 z późn. zm.) koszt uzyskania przychodów dla Spółki?"

"(...) Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. z 2000 r. Dz. U. nr 54 poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Wprawdzie wydatki związane z podatkiem od nieruchomości nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na zasadzie art. 16 ust 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ale analizując możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów niewątpliwie należy brać pod uwagę wskazany związek przyczynowo-skutkowy z osiąganymi przychodami.

Podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, ale dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione i podmiot zobowiązany jest do ich ponoszenia.

Wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów obciąża Podatnika.

Zgodnie z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów dokonana przez jednostkę winna brać pod uwagę przeznaczenie wydatku, jego celowość i zasadność dla funkcjonowania podmiotu oraz potencjalną możliwość przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodów.

W ocenie tutejszego Organu Podatkowego, skoro Podatnik nie może uniknąć opłat z tytułu podatku od nieruchomości od środków trwałych okresowo nieprzydatnych technologicznie, które będą lub są modernizowane i w przyszłości będą eksploatowane w celu osiągnięcia przychodów oraz od środków przewidzianych do likwidacji - wydatki w tym zakresie na podstawie cytowanego wyżej przepisu można uznać za koszty uzyskania przychodów.

Nadmienia się, iż zły stan techniczny budynków i gruntów potwierdzony przez odpowiedni organ administracyjny stanowi przesłankę do kwalifikacji tych środków trwałych jako niewykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej w świetle art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. nr 9 poz. 84 ze zm.), a tym samym nie podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust.1 ww. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych."

Opublikowano: S.Podat. 2006/10/35