1472/SPC/436-50/05/AW - Opodatkowanie usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową grupy kapitałowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/SPC/436-50/05/AW Opodatkowanie usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową grupy kapitałowej

Pytanie podatnika

Czy w wyniku wykonania usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową grupy kapitałowej powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę z podmiotem X z siedzibą w Niemczech, na podstawie której świadczy on usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową w zakresie centralizacji, kontroli oraz administrowania środkami finansowymi. Usługi te świadczone są na rzecz Wnioskodawcy, a także na rzecz innych podmiotów wchodzących w skład grupy X. Celem przedmiotowych usług jest optymalizacja przepływu środków finansowych na rzecz grupy. Według Podatnika usługi te stanowią "usługi pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalno-rentowych" PKWiU 65.23.10, co znalazło potwierdzenie w opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Spółka stoi na stanowisku, iż żadna z czynności wynikających z umowy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ jako usługi pośrednictwa finansowego podlegają one zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Spółki i wyjaśnia, iż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania danej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Naczelnik tut. Urzędu postanowieniem z dn. 25.01.2006 r. nr 1472/RPP1/443-62/06/RO potwierdził stanowisko Spółki w zakresie podatku VAT, iż nabywane przez Wnioskodawcę usługi podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego zastosowanie znajduje art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - przedmiotowa czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl