1472/SPC/436-31/06/PB - Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/SPC/436-31/06/PB Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym prowadzi ona działalność w trzech zakresach - działalność detaliczną, deweloperską i paliwową. Pomimo iż te trzy obszary nie zostały wyodrębnione w ramach Spółki jako samodzielne zakłady (oddziały) to istniejące rozwiązania organizacyjne umożliwiają ich wewnętrzne finansowe i organizacyjne wyodrębnienie. Spółka zamierza sprzedać tą część swojego przedsiębiorstwa która zajmuje się działalnością detaliczną. Sprzedaż ta nie będzie obejmowała praw własności / użytkowania wieczystego nieruchomości.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku, iż podatkowi od czynności cywilnoprawnych będzie podlegało wyłącznie zbycie składników majątku, których zbycie nie będzie podlegało podatkowi od towarów i usług. Zdaniem Spółki w szczególności będzie to dotyczyć wierzytelności własnych Spółki.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

W przedmiotowym przypadku, jak Spółka słusznie zauważa, kluczowe znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. (Dz. U. Nr 41 z 2005 r. poz. 399 z późn. zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. W związku z tym zbycie poszczególnych składników majątku będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jedynie w takim zakresie w jakim takie zbycie nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu nr 1472/RPP1/443-589/2006/SMP z dnia 19 sierpnia 2006 r. z tytułu dokonania przedmiotowej czynności co do części składników majątkowych powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. W związku z tym na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedmiotowa czynność nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych w zakresie w jakim zgodnie z ww. postanowieniem, przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub będzie z niego zwolniona.

W pozostałym zakresie, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy, przedmiotowa czynność będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych jako umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Podstawą opodatkowania od umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych jest ich wartość rynkowa (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ww. ustawy). Stawka podatku została określona w art. 7 ust. 1 pkt 1 tej ustawy i wynosi 2% dla rzeczy ruchomych (lit. a tego przepisu) i 1% dla praw majątkowych (lit. b tego przepisu).

Należy przy tym również wskazać, iż zgodnie z art. 6 ust. 3 ww. ustawy podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli strony czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębniły wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw. W związku z tym jeśli w przedmiotowej umowie sprzedaży nie zostanie wskazana odrębnie wartość rzeczy i wartość praw majątkowych to stawka podatku będzie wynosiła 2% od sumy wartości sprzedawanych rzeczy i praw majątkowych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl