1472/RPP1/443-676/05/IS - Zastosowanie procedury uproszczonej w VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 listopada 2005 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/RPP1/443-676/05/IS Zastosowanie procedury uproszczonej w VAT

Pytanie podatnika

Podatnik pyta czy do transakcji, w której uczestniczy może zostać zastosowana procedura uproszczona, o której mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 25.08.2005 r. (data wpływu 26.08.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jako zarejestrowany podatnik VATUE zamierza wziąć udział w transakcji, w której podmiot węgierski zarejestrowany jako podatnik VATUE na Węgrzech wyprodukowane przez siebie towary sprzeda podmiotowi fińskiemu, który następnie odprzeda je Wnioskodawcy. Dla potrzeb transakcji wszystkie podmioty posługiwać będą się numerami VATUE nadanymi im odpowiednio na Węgrzech, w Finlandii i w Polsce. Transport towarów nastąpi z Węgier bezpośrednio do Polski i będzie wykonywany przez "zewnętrznego przewoźnika zakontraktowanego i opłacanego" przez podmiot fiński. Odbiór towarów będzie miał miejsce w magazynie Spółki lub też w niektórych przypadkach, w celu zmniejszenia kosztów magazynowania ponoszonych przez Stronę towary będą bezpośrednio przekazywane do polskiego klienta nabywającego te towary od Wnioskodawcy. Zdaniem Podatnika powyższe transakcje składać się będą na wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną. Natomiast ostateczna sprzedaż towarów na rzecz klienta Spółki stanowić będzie sprzedaż krajową i dokonywana będzie poza wewnątrzwspólnotową transakcją trójstronną. Zdaniem Strony fakt, iż towar bezpośrednio będzie dostarczany do jej polskiego klienta, a nie do magazynu Spółki, nie ma wpływu na możliwość zastosowania w stosunku do transakcji, w której uczestniczy Podatnik, procedury uproszczonej, o której mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) za wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną uważa się taką transakcję, w której spełnione są łącznie następujące warunki:

- trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,

- przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.

Jedynie w sytuacji, w której towar zostanie wydany bezpośrednio Wnioskodawcy (w tym przypadku dostarczony do magazynu Spółki) przedmiotowa transakcja stanowić będzie wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną. Rozliczenie podatku VAT z tytułu tej transakcji przy zastosowaniu procedury uproszczonej może mieć miejsce tylko wtedy, gdy łącznie spełnione są warunki, o których mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 ustawy. Natomiast w sytuacjach, w których towar będzie bezpośrednio dostarczany do ostatecznego klienta Spółki nie spełniony pozostaje chociażby warunek, o którym mowa w art. 135 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy - towar nie zostaje bezpośrednio wydany ostatniemu (trzeciemu) w kolejności podatnikowi. Zatem nie można mówić tu o wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, a tym samym zastosować procedury uproszczonej.

Z uwagi na powyższe Naczelnik tutejszego Urzędu postanowił jak na wstępie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl