1472/RPP1/443-301/06/AW - Rozliczenie faktury zaliczkowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 czerwca 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/RPP1/443-301/06/AW Rozliczenie faktury zaliczkowej

Pytanie podatnika

Spółka zwróciła się z wątpliwościami dotyczącymi sposobu rozliczenia faktury zaliczkowej w miesiącu, w którym została dokonana wewnątzrwspólnotowa dostawa towarów w sytuacji, gdy kwota pierwotnie przekazanej i udokumentowanej fakturą VAT zaliczki pokrywa w całości kwotę należną z tytułu dokonanej dostawy.

Postanowienie

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 3.03.2006 r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w zakresie sposobu rozliczenia dokonanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w przypadku gdy została wystawiona faktura zaliczkowa obejmująca wartość całej dokonanej dostawy częściowej

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji rur z tworzyw sztucznych przeznaczonych do systemów wodociągowych i kanalizacyjnych. W najbliższym czasie Spółka planuje podpisanie kontraktu na sprzedaż rur dla kontrahenta niemieckiego posiadającego siedzibę na terytorium Niemiec. W związku z podpisaniem umowy kontrahent zobowiązał się, że wpłaci na rzecz Spółki stosowną zaliczkę na poczet ceny za dostarczone towary. Wysokość zapłaconej zaliczki pokrywa wartość dostarczonych towarów w miesiącach kolejnych po jej wpłaceniu przez kontrahenta. W skierowanym piśmie pełnomocnik Spółki zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi sposobu rozliczenia faktury zaliczkowej w miesiącu, w którym została dokonana wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, w sytuacji, gdy kwota pierwotnie przekazanej i udokumentowanej fakturą VAT zaliczki pokrywa w całości kwotę należną z tytułu dokonanej dostawy. Jednocześnie zdaniem pełnomocnika Spółki, w przypadku gdy po otrzymaniu zaliczki Spółka wystawi stosowną fakturę zaliczkową i następnie w innym miesiącu dokona wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na mniejszą kwotę niż kwota otrzymanej zaliczki Spółka będzie miała prawo wystawić fakturę korygującą do faktury zaliczkowej by następnie udokumentować dokonaną dostawę nową fakturą.

Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2. Jednakże należy także zauważyć, iż fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę). Ponadto ustęp 5 tego paragrafu stwierdza jednoznacznie, iż jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13. Dodatkowo należy zauważyć, że § 16 ust. 1 tego rozporządzenia przewiduje, że w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Jednocześnie przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa należy stwierdzić, iż w związku z udokumentowaniem stosowną fakturą VAT faktu otrzymania zaliczki na planowane wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów a następnie dokonaniem takich dostaw w kolejnych miesiącach za kwoty mniejsze niż wartość otrzymanej i udokumentowanej zaliczki na Spółce nie będzie ciążył obowiązek dokumentacji dokonanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nową faktura VAT. Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego pragnie zauważyć, iż wystawienie faktur korygujących do wystawionych faktur zaliczkowych w opisanym stanie faktycznym mogłoby nastąpić m.in. w przypadku zwrotu otrzymanej zaliczki.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy prawo wniesienia zażalenia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl