1472/ROP1/423-81-98/05/AJ - Skutkiem podatkowym umorzenia zobowiązania Spółki przez jej wierzyciela będzie powstanie w Spółce przychodu w wysokości wartości umorzonego zobowiązania przeliczonego na złote według kursu średniego z dnia umorzenia ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, bez korygowania powstałego przychodu o różnice kursowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 maja 2005 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/ROP1/423-81-98/05/AJ Skutkiem podatkowym umorzenia zobowiązania Spółki przez jej wierzyciela będzie powstanie w Spółce przychodu w wysokości wartości umorzonego zobowiązania przeliczonego na złote według kursu średniego z dnia umorzenia ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, bez korygowania powstałego przychodu o różnice kursowe.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Spółki przedstawionej w piśmie z dnia 24 lutego 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 4 marca 2005 r.)

postanawia

- uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Jak wynika z pisma Podatnikowi zostało umorzone zobowiązanie zaciągnięte w walucie obcej. W dniu zaciągnięcia zobowiązania jego równowartość w złotych polskich była wyższa niż równowartość tego zobowiązania w złotych polskich na dzień jego umorzenia.

W związku z tym podatnik pyta się:

1)

czy przychód osiągnięty przez Podatnika w związku z umorzeniem zobowiązania równy jest wartości zobowiązania w złotych polskich na dzień umorzenia;

2)

czy w związku z dokonaniem umorzenia zobowiązania powstały różnice kursowe stanowiące przychód Podatnika.

Zdaniem Spółki zasadą jest, iż przychodem jest wartość umorzonych zobowiązań. W opinii Podatnika przez "wartość zobowiązania" należy rozumieć wartość na dzień umorzenia. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie dają bowiem podstawy do przyjęcia, iż w przedmiotowej sytuacji wysokość osiągniętego przychodu powinna być ustalona na podstawie historycznej wartości zobowiązania.

Podatnik uważa, że w dniu umorzenia zobowiązania uzyskał on przychód w wysokości równowartości zobowiązania w złotych polskich na dzień jego umorzenia. Równocześnie zdaniem Spółki w wyniku dokonanego umorzenia nie doszło do powstania różnic kursowych stanowiących przychód Podatnika.

W opisanym stanie faktycznym nie mamy bowiem do czynienia z transferem pieniędzy, z realizacją którego dochodziłoby do faktycznego otrzymania przychodu z tytułu umorzenia.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki wyrażone we wniosku.

Ad. 1.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodem jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów). Wyjątkiem od tej zasady są umorzone pożyczki z Funduszu Pracy oraz przypadki wymienione w art. 12 ust. 4 pkt 8, gdy umorzenie zobowiązań jest związane z:

a)

bankowym postępowaniem ugodowym w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków lub

b)

postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, lub

c)

realizacją programu restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw.

Jak podaje Spółka we wniosku, art. 12 ust. 4 pkt 8 ww. ustawy nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Stosownie do art. 12 ust. 2 przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Przychód z tytułu umorzenia zobowiązań powstaje w dacie ich umorzenia. Treść cytowanego przepisu wskazuje, że powstały w dniu umorzenia zobowiązania przychód należy przeliczyć na złote według kursów średnich z tego dnia, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. O wartości powstałego przychodu decyduje moment umorzenia, a nie zaciągnięcia zobowiązania.

W związku z powyższym należy zgodzić się z Podatnikiem, że w dniu umorzenia zobowiązania uzyskał on przychód w wysokości równowartości zobowiązania w złotych polskich na dzień jego umorzenia, co wynika z treści art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 2.

Jak stanowi art. 12 ust. 3 zd. 2 omawianej ustawy jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Analiza treści art. 12 ust. 3 wskazuje, że różnice kursowe przy przychodach powstają jedynie wówczas, gdy występują różne kursy walut miedzy dniem uzyskania przychodu i jego faktycznego otrzymania. Różnice kursowe z tytułu różnych kursów walut mogą być uwzględnione w przychodach dopiero wówczas, gdy ma miejsce faktyczna zapłata w walutach obcych. Tym samym po stronie przychodów podatkowych powstałych wskutek umorzenia zobowiązań Spółki nie powstaną różnice kursowe.

Reasumując Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, że skutkiem podatkowym umorzenia zobowiązania Spółki przez jej wierzyciela będzie powstanie w Spółce przychodu w wysokości wartości umorzonego zobowiązania przeliczonego na złote według kursu średniego z dnia umorzenia ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, bez korygowania powstałego przychodu o różnice kursowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie. Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 ww. ustawy. Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni o dnia doręczenia postanowienia za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl