1472/ROP1/423-73-95/05/IW - Zaliczanie składek na ubezpieczenie społeczne do kosztów uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 maja 2005 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/ROP1/423-73-95/05/IW Zaliczanie składek na ubezpieczenie społeczne do kosztów uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

Czy w związku z nowelizacją art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i na podatek dochodowy od osób fizycznych płacone przez Spółkę za pracownika w następnym miesiącu, są kosztem uzyskania przychodów w miesiącu potrącenia ich pracownikowi czy w miesiącu zapłaty?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem Spółki z o.o. z dnia 23.02.2005 r. (data wpływu do tut. urzędu 01.03.2005.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wynagrodzenia wypłacane pracownikom w bieżącym miesiącu są pomniejszane o podatek dochodowy od osób fizycznych i składki ZUS finansowane przez pracownika. Płatnikiem tych elementów jest Spółka, która dokonuje opłat w następnym miesiącu w obowiązujących terminach.

Przedmiotem zapytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych była kwestia, czy w związku z nowelizacją art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej updop, składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i na podatek dochodowy od osób fizycznych płacone przez Spółkę za pracownika w następnym miesiącu, są kosztem uzyskania przychodów w miesiącu potrącenia ich pracownikowi czy w miesiącu dokonania zapłaty?

Wg Podatnika, elementy te powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu ich potrącenia pracownikowi ze względu na dodany art. 57a updop.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznając stanowisko Podatnika za prawidłowe zauważa, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 57 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (test jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 22, poz. 176 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

Natomiast w myśl art. 16 ust. 1 pkt 57a updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Oznacza to, że sam fakt ustalenia i naliczenia przez przedsiębiorcę wynagrodzenia dla pracownika lub zleceniobiorcy nie przesądza jeszcze o zakwalifikowaniu takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów, a tym samym do skutecznego pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem. O możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów w/w należności, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 57 updop, decyduje data faktycznej wypłaty (postawienia do dyspozycji) należnego wynagrodzenia osobie uprawnionej. Przez należne wynagrodzenie rozumieć należy wynagrodzenie brutto, a więc również tę jego część, która potrącana jest pracownikowi zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach społecznych oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. potrącone składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika oraz obliczone i pobrane zaliczki na podatek dochodowy.

W związku z powyższym, potrącone składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika oraz obliczone i pobrane zaliczki na podatek dochodowy stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty (postawienia do dyspozycji) należnego pracownikowi wynagrodzenia. Natomiast składki ZUS od wynagrodzeń obciążające pracodawcę/płatnika, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich opłacenia do ZUS.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, składane w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl