1472/ROP1/423-398/06/RM - Koszty prenumeraty czasopism i ubezpieczeń majątkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lutego 2007 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/ROP1/423-398/06/RM Koszty prenumeraty czasopism i ubezpieczeń majątkowych.

"Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Z powyższego przepisu wynika, że do danego roku podatkowego w którym Podatnik uzyskuje przychody, powinien zaliczyć odpowiadające tym przychodom koszty uzyskania przychodów, których poniesienie przełożyło się na uzyskanie tego przychodu (koszty bezpośrednie).

W sytuacji, gdy Podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów inne niż koszty, których poniesienie przekłada się bezpośrednio na uzyskanie konkretnych przychodów, to te koszty jako tzw. koszty pośrednie powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia.

Jak to wynika z powyższych uwag, koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z danymi przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy.

Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie.

Koszty wymienione przez Wnioskodawcę we wniosku, tj. koszty:

-

polis ubezpieczeniowych majątkowych i samochodowych,

-

prenumeraty czasopism fachowych,

-

zakupu katalogów, w których publikowane są produkty oferowane przez Spółkę, które mają służyć zarówno Spółce, jak i jej klientom,

-

opłaty abonamentowe, np. abonamentu radiowego -

są kosztami pośrednimi, tj. kosztami, których nie można bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami, jakie Spółka uzyskuje w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów pośrednich w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. należy uznać za prawidłowe.

Od dnia 1 stycznia 2007 r. wprowadzono do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepis art. 15 ust. 4d. Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli te koszty dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Wprowadzenie tego przepisu do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oznacza wprowadzenie nieco odmiennych zasad zaliczania kosztów pośrednich do kosztów uzyskania przychodów.

Co prawda zachowana jest zasada obowiązująca przed dniem 1 stycznia 2007 r., zgodnie z którą koszty pośrednie są potrącalne w dacie ich poniesienia, jednakże pojawiło się zastrzeżenie, że jeżeli koszty dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do okresu, którego dotyczą. W stanie prawnym obecnie obowiązującym, w przeciwieństwie do stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2006 r., nie ma już możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia kosztów pośrednich, które dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy. Konieczne jest bowiem określenie, w jakim zakresie wydatki te dotyczą danego roku podatkowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zalicza się je do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zatem w sytuacji gdy Podatnik przykładowo nabywa polisę ubezpieczeniową po dniu 31 grudnia 2006 r. na okres ubezpieczeniowy dotyczący dwóch lat podatkowych, np. od października 2007 r. do września 2008 r., nie może w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów w całości w dacie poniesienia, ale musi ustalić, jaka jego część odnosi się do 2007 r., a jaka do 2008 r. - a więc w praktyce do rozliczenia kosztów według wskazanych proporcji. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/5/22