1472/ROP1/423-373/06/RM - Moment zaliczenia do kosztów składek ZUS oraz wynagrodzeń.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2007 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/ROP1/423-373/06/RM Moment zaliczenia do kosztów składek ZUS oraz wynagrodzeń.

" (...) Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy.

(...) Zaznaczyć jednak należy, iż możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, iż wydatek ten spodziewanego przychodu nie przysporzy.

Artykuł 16 ust. 1 pkt 57 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Ad. 1 W zakresie stanowiska odnoszącego się do pytania 1 Wnioskodawcy, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że stanowisko Spółki jest błędne. Składka na ubezpieczenie społeczne, składki zdrowotne w części opłacanej przez pracownika, oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, stanowią część wynagrodzenia tego pracownika. Zaliczenie zatem tych wydatków do kosztów podatkowych Spółki, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ich przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Urzędu Skarbowego, będzie stanowiło naruszenie art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy. Jak to zostało wskazane powyżej, wydatki te stanowią część wynagrodzenia pracownika, co oznacza, że mogą być one zaliczone do kosztów podatkowych Spółki dopiero w momencie ich dokonania lub postawienia do dyspozycji pracownika wypłaty. Poprzez wynagrodzenie o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy, należy rozumieć tzw. kwotę brutto, tj. kwotę wynikającą z umowy o pracę bez pomniejszeń w postaci odprowadzonych przez Wnioskodawcę jako płatnika składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, jak również zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Brak jest bowiem przepisu, który dopuszczałby do takiego podziału. Zatem kwoty potrącane przez Podatnika jako płatnika z wynagrodzenia pracowników powinny być zaliczane do kosztów podatkowych w tym samym momencie, co wypłacana pracownikowi kwota wynagrodzenia "netto".

Ad. 2 Wobec powyższego, należy wskazać, że nieprawidłowe jest również stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2. Jak to zostało wskazane powyżej do kosztów uzyskania przychodów, Wnioskodawca powinien zaliczać wynagrodzenia brutto, nie zaś netto. Zaliczenie to powinno nastąpić tak jak Wnioskodawca słusznie wskazuje w momencie wypłaty wynagrodzeń pracownikom lub postawienia tych wynagrodzeń w kasie do dyspozycji pracownika. (...)"

" (...) Ad. 3 W odniesieniu do części składek społecznych oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowanych przez płatnika składek, zastosowanie znajdują przepisy art. 16 ust. 1 pkt 57a oraz art. 16 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiące, iż do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jak również składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zgodnie z powołanymi przepisami składki te stają się kosztem podatkowym w miesiącu ich opłacenia do ZUS.

Ad. 4 Natomiast w odniesieniu do pytania 4 Wnioskodawcy odnoszącego się do ustalenia momentu dokonania zapłaty wynagrodzenia na rzecz pracowników, tutejszy organ podatkowy wskazuje, że jednym z warunków umożliwiających Podatnikowi zaliczenie wynagrodzeń do kosztów uzyskania przychodów, jest postawienie wypłat do dyspozycji. Dla celów podatkowych wystarczające jest działanie Wnioskodawcy polegające na złożeniu odpowiedniej dyspozycji, polecenia przelewu środków z jego rachunku bankowego na rachunek bankowy pracownika. Artykuł 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzależnia zaliczenie wynagrodzeń pracowników od wypłaty, dokonania lub też postawienia do dyspozycji wypłat, nie uzależnia natomiast możliwości zaliczenia wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów od momentu wpływu tego wynagrodzenia na rachunek bankowy pracownika. Zatem jeżeli Spółka składa bankowi dyspozycje przelewu wynagrodzeń na rzecz pracowników w grudniu, wynagrodzenia "schodzą" z rachunku bankowego Spółki w grudniu, a trafiają na rachunki bankowe pracowników w styczniu, nie ma przeszkód aby zaliczyć te wynagrodzenia do kosztów grudnia, nawet jeżeli docierają na rachunek bankowy pracownika w styczniu. Podobnie jest w sytuacji postawienia wynagrodzeń do dyspozycji pracowników w kasie Spółki. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/5/39