1472/ROP1/423-362/30/05/MC - Prawo do wpłacania zaliczek na podatek w uproszczonej formie przez spółkę akcyjną powstałą w wyniku przekształcenia spółki z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lutego 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/ROP1/423-362/30/05/MC Prawo do wpłacania zaliczek na podatek w uproszczonej formie przez spółkę akcyjną powstałą w wyniku przekształcenia spółki z o.o.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 30 listopada 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 14 grudnia 2005 r.)

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko Spółki w części pytania Nr 3 dotyczącej opłacania podatku dochodowego w uproszczonej formie w kwocie, jaką do czasu przekształcenia płaciła Spółka z o.o.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza przekształcić się w Spółkę akcyjną (uchwała o przekształceniu została podjęta w dniu 12 sierpnia 2005 r.).

Spółka opłaca podatek dochodowy w stałej kwocie miesięcznej - wyliczonej na podstawie obowiązujących przepisów, tj. dochodu do opodatkowania, jaki Spółka osiągnęła w 2003 r.

Rok obrachunkowy Spółki obecnie trwa od 1 stycznia 2005 r. do 28 lutego 2006 r. - ponieważ Spółka zgłosiła zmianę r. obrachunkowego i obecny rok został wydłużony do 14 miesięcy.

Spółka zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości otworzy na dzień zmiany formy prawnej księgi rachunkowe, a na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej zamknie księgi rachunkowe. Zamknięcie ksiąg rachunkowych wiąże się z wykonaniem bilansu Spółki. Dzień przekształcenia Spółki zgodnie z art. 552 k.s.h. jest jednocześnie dniem wykreślenia z rejestru Spółki przekształcanej i wpisu Spółki przekształconej. Spółka otrzymuje nowy numer KRS, ale Spółka przekształcona posiada ten sam REGON i NIP, co Spółka przed przekształceniem.

W związku z powyższym Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1.

Czy w opisanej sytuacji Spółka powinna złożyć Bilans i Rachunek Wyników Spółki z o.o. wykonany na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółki z o.o. do Urzędu Skarbowego?

2.

Czy w opisanej sytuacji Spółka powinna złożyć CIT-8 Spółki z o.o. wykonany na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółki z o.o. do Urzędu Skarbowego i rozliczyć wyliczony w tej deklaracji podatek dochodowy, czy też złożyć zeznanie podatkowe CIT-8 na koniec okresu obrachunkowego, tj. za okres od 1 stycznia 2005 r. do 28 lutego 2006 r.?

3.

Czy Spółka przekształcona (S. A.) nadal może opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtowej i w kwocie, jaką do czasu przekształcenia płaciła Sp. z o.o.?

W opinii Wnioskodawcy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym:

Ad. 3. Na podstawie przepisów art. 553 k.s.h. - spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem - Spółce Akcyjnej przysługuje też opłacanie podatku dochodowego w formie zaliczkowej w kwocie, jaką płaciła Spółka z o.o. przed przekształceniem.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) - dalej k.s.h. - spółka handlowa może być przekształcona w inną spółkę handlową. Jednocześnie, zgodnie z art. 553 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Prawa i obowiązki następców prawnych w zakresie obowiązku podatkowego reguluje w pierwszej kolejności ustawa Ordynacja podatkowa. Stosownie do art. 93 oraz art. 93a ww. ustawy, osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej osoby prawnej. Reguła ta ma zastosowanie o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową nie prowadzi do żadnych zmian w jej stosunku do osób trzecich. Zachowana zostaje ciągłość osoby prawnej, która zmienia jedynie formę prawną przy zachowaniu bytu prawnego. Przed i po przekształceniu funkcjonuje ten sam podmiot gospodarczy, jedynie w zmienionej formie prawnej. Powstały w wyniku sukcesji prawno - podatkowej podmiot traktowany jest jako kontynuator poprzednika.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. - która jest przepisem szczególnym w stosunku do ustawy Ordynacja Podatkowa, nie zawiera przepisów stanowiących, że w związku ze zmianą formy prawnej spółka traci możliwość opłacania podatku dochodowego w formie zaliczkowej.

Zgodnie z art. 25 ust. 6 u.p.d.o.p. podatnicy mogą bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych - wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie, w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Na podstawie przepisu art. 25 ust. 6a u.p.d.o.p. jeżeli zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy - podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w sposób wskazany powyżej, z tym że wysokość podatku należnego musi wynikać z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Przepis ust. 6 zdanie ostatnie stosuje się odpowiednio.

Spółka akcyjna rozpoczęła nowy rok podatkowy z chwilą przekształcenia, tj. otwarcia ksiąg rachunkowych na dzień zmiany formy prawnej. Zgodnie z brzmieniem literalnym przepisu art. 25 ust. 6 u.p.d.o.p. podatek w formie uproszczonej powinien być obliczony na podstawie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) osiągniętego w roku podatkowym, złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. W związku z powyższym Spółka może kontynuować rozliczanie podatku w formie uproszczonej, jednak w wysokości podatku należnego wykazanego w zeznaniu za rok podatkowy trwający od 1 stycznia 2005 r. do dnia poprzedzającego zamknięcie ksiąg rachunkowych. Kwota rozliczanego podatku ulegnie więc zmianie.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

W zakresie możliwości opłacania podatku dochodowego w formie uproszczonej (część pytania Nr 3), obowiązku złożenia sprawozdania finansowego (pytanie Nr 1) oraz złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu/poniesionej straty CIT-8 (pytanie Nr 2) interpretacje zostaną udzielone odrębnymi postanowieniami.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 ww. ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 PLN (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej - tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl