1472/ROP1/423-294-302/06/PK - Czy zwiększenie przychodów spółki na skutek dokonania korekty stawki podatku VAT dla celów ustalenia wysokości uzyskanego dochodu winno być dokonane w miesiącu, w którym spółka dowody uprawniające do zmiany stawki VAT otrzymała?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 października 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/ROP1/423-294-302/06/PK Czy zwiększenie przychodów spółki na skutek dokonania korekty stawki podatku VAT dla celów ustalenia wysokości uzyskanego dochodu winno być dokonane w miesiącu, w którym spółka dowody uprawniające do zmiany stawki VAT otrzymała?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 5 lipca 2006 r. (wpłynęło do tut. urzędu 10 lipca 2006 r.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Spółka XXX S.A. w ramach prowadzonej działalności dokonuje sprzedaży eksportowej oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W przypadku niektórych transakcji eksportu jak również wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, przed złożeniem deklaracji VAT-7 Spółka nie spełnia warunku, o którym mowa w art. 41 ust. 6 oraz art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, tj. nie posiadania dowodu, że towar został wywieziony z terytorium Wspólnoty w przypadku eksportu albo z terytorium Polski i dostarczony do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W takiej sytuacji w deklaracji VAT-7 dostawy tej nie wykazuje jako eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowanej stawką 0%, a stosuje stawkę VAT właściwą jak dla dostawy towarów na terytorium kraju (22%). Stawkę podatku VAT właściwą jak dla dostawy towarów na terytorium kraju Spółka stosuje również w eksporcie towarów w sytuacji gdy nie posiada dowodu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium wspólnoty. Wątpliwości Spółki na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powstają w momencie dokonania korekty podatku od towarów i usług zarówno dla eksportu, jak i dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dokonanej zgodnie z przepisami art. 41 ust. 9 oraz art. 42 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółki zwiększenie jej przychodów (na skutek dokonania korekty stawki podatku VAT w przedstawionej sytuacji) dla celów ustalenia wysokości uzyskanego dochodu winno być dokonane w miesiącu, w którym spółka dowody (uprawniające do zmiany stawki VAT) otrzymała. W przeciwnym razie - zdaniem Spółki - dokonanie korekty podatku dochodowego od osób prawnych z datą z jaką powstał ten przychód zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wiązałoby się z powstaniem zaległości podatkowej od prawidłowo ustalonej na dzień złożenia deklaracji CIT kwoty podatku. Jednocześnie zaległość podatkowa jak i należne odsetki powstawałyby na skutek otrzymania dowodów dających podatnikom przywilej (z tytułu dokonanego eksportu oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów) do stosowania stawki 0% w podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się o potwierdzenie swojego stanowiska.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z wnioskiem wyjaśnia co następuje:

Stosownie do art. 41 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) do eksportu towarów, podobnie jak - zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy - w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, podatek od towarów i usług ustala się przy zastosowaniu stawki 0%, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy otrzymał odpowiednio dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty Europejskiej w przypadku eksportu towarów, lub podatnik posiada w swojej dokumentacji dowody potwierdzające, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. W przypadku niespełnienia ww. warunków podatnik stosownie do art. 41 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 42 ust. 12 ww. ustawy jest zobowiązany do zastosowania stawki właściwej dla dostawy na terytorium kraju. Otrzymanie przez podatnika dowodów opuszczenia towaru poza terytorium Wspólnoty w przypadku eksportu lub dowodu wywiezienia towaru z terytorium kraju i dostarczenia go do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - skutkuje zgodnie z art. 41 ust. 9 oraz art. 42 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług - prawem złożenia korekty wcześniejszej deklaracji podatkowej (tj. korekty w której należny podatek od towarów i usług wykazuje się według stawki preferencyjnej 0%).

Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Oznacza to, że dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, jako przychód wykazuje się tylko wartość netto sprzedanych towarów bądź usług nieobejmującą podatku VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Tak więc uiszczony przez podatnika podatek od towarów i usług, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w przypadku eksportu towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - nie stanowi dla niego kosztu uzyskania przychodu.

Wątpliwości podatnika na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych powstają w momencie dokonania korekty stawki podatku VAT zarówno dla eksportu jak i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dokonywanej zgodnie z art. 41 ust. 9 albo 42 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się między innymi zwróconych podatków stanowiących dochody budżetu państwa nie zaliczonych wcześniej przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów. Zatem wartość zwróconego podatku w związku ze złożeniem przez podatnika korekty dot. podatku od towarów i usług, którego zapłata - z mocy art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - nie stanowi kosztu uzyskania przychodów, nie będzie też skutkowała dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu. W związku z powyższym ustalanie momentu powstania przychodu odpowiadającego wysokości zwróconego podatku od towarów i usług w oparciu o art. 12 ust. 3a jest bezcelowe, Spółka bowiem nie jest zobowiązania do wykazywania kwoty zwróconego podatku od towarów i usług jako przychodu. Obowiązek złożenia korekty w podatku dochodowym od osób prawnych istniałby np. wówczas, gdyby Spółka zaliczyła zapłacony podatek od towarów i usług - w momencie zapłaty tego podatku według stawki podstawowej 22% - do kosztów uzyskania przychodów. Wówczas stanowiłoby to naruszenie art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. sprzeczne z tym przepisem (niezasadne) zaliczenie tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanawia jak na wstępie.

Odpowiedź w zakresie podatku od towarów i usług zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 - 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 ww. ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl