1472/ROP1/423-113/120/05/PK - Kursy walut obcych dla celów przeliczenia kosztów podatkowych z tytułu faktur za zrealizowane transze terminowych kontraktów walutowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 czerwca 2005 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/ROP1/423-113/120/05/PK Kursy walut obcych dla celów przeliczenia kosztów podatkowych z tytułu faktur za zrealizowane transze terminowych kontraktów walutowych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 13 kwietnia 2005 r. (pismo uzupełnione dnia 10 maja 2005 r.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka realizuje kontrakty budowlane, których wartość jest określana w euro.

Podatnik zawarł terminowe kontrakty walutowe (typu forward) z niefinansową instytucją, która jest spółką kapitałową i posiada siedzibę w Niemczech.

W zawartej umowie zostały określone transze w euro, daty ich zapadalności oraz kursy walut, po których mają być realizowane dane transze. Po zrealizowaniu danej transzy Spółka otrzymuje od kontrahenta fakturę VAT w euro w wysokości odpowiadającej kwocie różnicy kursów walut, powstałej pomiędzy ceną w dniu zawarcia transakcji (kurs terminowy) a ceną w dniu jej rozliczenia (kurs rozliczeniowy). Na ogólną kwotę faktury składa się obciążenie jak i uznanie (w zależności od aktualnego kursu Spółki za poszczególne transze odnośnie różnych kontraktów terminowych. Są to transakcje, których rozliczenie nie wiąże się z fizyczną dostawą lub przejęciem walut.

Kwoty wynikające z tych faktur są dla Spółki przychodami podatkowymi lub kosztami podatkowymi w dacie zaksięgowania faktury. Dla celów księgowych i podatkowych dana faktura wystawiona w euro przeliczana jest po średnim kursie NBP z dnia wystawienia faktury. Powstałe w wyniku powyższych transakcji należności i zobowiązania nie są kompensowane oraz brak jest fizycznej zapłaty.

Pytanie podatnika brzmi, czy Spółka postępuje prawidłowo uznając za przychody lub koszty podatkowe w dacie zaksięgowania faktury kwoty wynikające z faktur za zrealizowane transze terminowych kontraktów walutowych, przeliczając je po średnim kursie NBP z dnia wystawienia faktury w przypadku, gdy nie ma fizycznej dostawy ani przejęcia walut?

Zdaniem Spółki, ujęcie przychodu w momencie otrzymania faktury jest zgodne z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym do osób prawnych. Spółka uważa, iż postępuje prawidłowo uznając za przychody lub koszty podatkowe w dacie zaksięgowania faktury kwoty wynikające z otrzymanych faktur za zrealizowane transze terminowych kontraktów walutowych przeliczając je po średnim kursie NBP z dnia wystawienia faktury.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego zauważa, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów i jednocześnie nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1.

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu.

Natomiast zgodnie z definicją zawartą w art. 16 ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych przez pochodne instrumenty finansowe rozumie się prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów, walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej lub papierów wartościowych, albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów, a w szczególności opcje i kontrakty terminowe.

Kontrakty walutowe typu forward zawarte ze spółką kapitałową posiadającą siedzibę w Niemczech są niewątpliwie kontraktami terminowymi przedstawiającymi prawo majątkowe, którego cena zależy od ceny waluty obcej.

W przypadku rozliczenia kosztów zastosowanie ma art. 16 ust. 1 pkt 8b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 16g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Wobec czego wydatki związane z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych stanowią koszt podatkowy w dacie realizacji praw wynikających z tych instrumentów.

Na wysokość tych wydatków mają wpływ wahania pomiędzy kursem przewidzianym w kontrakcie a kursem z dnia jego realizacji. Powstałe różnice pomiędzy ceną z dnia zawarcia transakcji a ceną w dniu jej realizacji będą stanowiły przychód bądź stratę z prowadzonej działalności.

Do ustalenia daty przychodu zastosowanie będzie miał przepis art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W przypadku zbycia kontraktu przychód nastąpi w dacie jego zbycia, nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło zbycie zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast przy realizacji praw wynikających z kontraktu zgodnie z art. 12 ust. 3a powyższej ustawy przychód wystąpi w dniu wystawienia faktury w sytuacji jeśli brak jest kompensaty należności i jak i fizycznej zapłaty.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie składane za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl