1472/DPC/423-7/07/PK - Moment otrzymania dywidendy a zwolnienie z podatku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 czerwca 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1472/DPC/423-7/07/PK Moment otrzymania dywidendy a zwolnienie z podatku.

"(...) Spółka stoi na stanowisku iż jeśli otrzyma dywidendę do 30.09.2007 r. to przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu stawką 19%, a jeśli po tym dniu to przychód ten będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Art. 10 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) stanowi, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Art. 22 ust. 4 ww. ustawy stanowi, iż zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1)

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2)

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3)

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4)

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

a)

spółka, o której mowa w pkt 2, albo

b)

zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Zgodnie z art. 22 ust. 4a tej ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż warunki do zastosowania ww. zwolnienia są spełnione. Jednakże, zwolnienie powyższe zostało rozszerzone na dochody spółek będące podatnikami z siedzibą w Polsce od dnia 1.01.2007 r. Zmiana ta została dokonana przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 217 z 2006 r., poz. 1589). Art. 2 tej ustawy stanowi, iż podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2007 r. i zakończy się po tym dniu, stosują do przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku. Z tego wynika, iż zwolnienie w obecnym brzmieniu nie będzie miało zastosowanie do przychodów Spółki uzyskanych przez nią w bieżącym roku podatkowym, czyli do dnia 30.09.2007 r. włącznie. Zwolnione zaś będą ww. dochody uzyskane przez Spółkę w następnym roku podatkowym, czyli po dniu 30.09.2007 r.

Wobec faktu, iż za dochody uzyskane z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (a takim dochodem jest dywidenda) uważa się dochody faktycznie uzyskane z tego tytułu, to należy uznać, iż zastosowanie w tym przypadku ma kasowa metoda ustalania przychodu, a więc zasada, iż dochód jest uzyskany z chwilą jego otrzymania. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/11/59-60