1472/DPC/423-17/07/PK - Udokumentowanie miejsca siedziby spółki dla celów podatkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 czerwca 2007 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/DPC/423-17/07/PK Udokumentowanie miejsca siedziby spółki dla celów podatkowych.

"(...) Spółka w 2007 r. będzie wypłacać dywidendę z zysku osiągniętego w 2006 r. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego, posiadającym siedzibę oraz zarząd na terytorium RP. Podmiotem uzyskującym dywidendę jest (...) Sp. z o.o. (dalej: Udziałowiec) - spółka z siedzibą i zarządem na terytorium RP, podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w RP. Udziałowiec posiada ponad 90% udziałów w kapitale zakładowym Spółki nieprzerwanie od 2000 r.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku, iż dla zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych powinna ona jako płatnik posiadać certyfikat rezydencji Udziałowca.

(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż warunki do zastosowania ww. zwolnienia zawarte w art. 22 ust. 4 i 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są spełnione. Wątpliwości Spółki budzi przepis art. 26 ust. 1c pkt 1 tej ustawy, zgodnie z którym osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienie wynikające z tego przepisu wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2 jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji.

Co prawda z wykładni gramatycznej powyższych przepisów wynika, iż posiadanie przez płatnika certyfikatu rezydencji podatnika jest niezbędne do zastosowania ww. zwolnienia, lecz wykładnia celowościowa tego nie potwierdza. Certyfikat rezydencji służy udokumentowaniu faktu że podatnik podlega w danym kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W przypadku podatników zagranicznych jest to w praktyce jedyny sposób pozwalający na jednoznaczne i pewne ustalenie rezydencji podatkowej. W przypadku podmiotów posiadających w Polsce siedzibę oraz zarząd, czyli podatników objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, istnieje więcej sposobów na udokumentowanie tego faktu. W szczególności może to być odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub inny dokument zgodny z posiadaną przez płatnika wiedzą na temat rezydencji podatnika.

W związku z powyższym, w przypadku wypłaty przez Spółkę dywidendy na rzecz Udziałowca, jeśli polska rezydencja podatkowa Udziałowca nie budzi wątpliwości Spółki i jest udokumentowana w inny sposób, to należy uznać, iż nie jest konieczne aby Spółka wymagała od Udziałowca przedstawienia certyfikatu rezydencji.

Reasumując, błędne jest stanowisko Spółki, iż w przypadku braku certyfikatu rezydencji Udziałowca ma ona obowiązek pobrać 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych od wypłaconej dywidendy jeśli są spełnione warunki do zastosowania zwolnienia zawarte w art. 22 ust. 4-4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/2/61-62