1472/DPC/415-94/05/PK - Czy z tytułu przekazywania osobom fizycznym nagród w konkursach na spółce ciążą obowiązki płatnika?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 stycznia 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1472/DPC/415-94/05/PK Czy z tytułu przekazywania osobom fizycznym nagród w konkursach na spółce ciążą obowiązki płatnika?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka organizuje promocję, w której mogą brać udział wyłącznie klienci Spółki, będący przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie usług optycznych (dalej; Klienci). Każdy Klient przy zakupie odpowiednich soczewek otrzymuje kupon. Zebranie odpowiedniej liczby kuponów upoważnia Klienta do odbioru nagrody. Ponadto Spółka każdemu z Klientów przekazuje raz w r. 1 parę soczewek o wartości powyżej 500zł.

Spółka organizuje również konkursy w których uczestniczą pracownicy Klientów i w ramach tych konkursów ci pracownicy także otrzymują od Spółki różnego rodzaju nagrody.

W związku z tym Spółka powzięła wątpliwości czy:

*

ma obowiązek przekazać informację PIT-8C do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z tytułu wydania nagrody i jednej pary soczewek gratis;

*

ma obowiązek przesyłania informacji PIT-8C dotyczących nagród wydawanych uczestnikom konkursu, od których to nagród jako płatnik pobiera zryczałtowany podatek.

Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku przekazywania świadczeń na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą nie ciążą na niej obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych,

Ponadto Spółka twierdzi, iż jeśli świadczenie jest wydawane w ramach konkursu organizowanego przez dany podmiot i w regulaminie konkursu określone jest mianem nagrody, to otrzymane w ramach tego konkursu nagrody winny zostać zakwalifikowane do przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, o których mowa w art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z późn. zm.) i w konsekwencji podlegać zryczałtowanemu opodatkowaniu stawką 10%.

Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Spółki.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż powołany przez Spółkę art. 20 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wypłacanych przez zakład pracy lub organ rentowy zasiłków chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych. Przedmiotu zapytania dotyczy zaś art. 30 ust. 1 pkt 2 tej ustawy. W związku z tym należy uznać że intencją Spółki było przywołanie przepisów art. 30 ustawy.

Słuszne jest twierdzenie, iż w przypadku przekazywania na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, świadczeń pieniężnych w opisanym stanie faktycznym nie ciążą na niej obowiązki wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z opisanym we wniosku stanem faktycznym świadczenia takie, pozostają w bezpośrednim związku z prowadzoną przez te osoby działalnością gospodarczą. W związku z tym należy je kwalifikować, jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakłada na podmioty, wypłacające takie przychody, obowiązków płatnika. W związku z tym wypłata przedstawionych we wniosku świadczeń na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, nie będzie skutkowała powstaniem po stronie Spółki obowiązków płatnika, czy też obowiązku składania informacji PIT-8C.

Powyższe dotyczy wszelkich świadczeń przekazywanych osobom fizycznym prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, a więc także nagród otrzymywanych przez te osoby w związku z tą działalnością.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Artykuł 21 ust. 1 pkt 68 stanowi, iż wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760zł. Jednakże to zwolnienie nie będzie miało zastosowania, gdyż przedmiotowy konkurs nie jest organizowany i emitowany przez środki masowego przekazu, lecz poprzez wysłanie do klientów listów.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż na Spółce co do zasady ciążą obowiązki płatnika wynikające z art. 30 i art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc jest ona obowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku w wysokości 10% nagrody, odprowadzenia go na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby Spółki oraz przesłać deklarację wg ustalonego wzoru (obecnie PIT-8A). Takie obowiązki ciążą na Spółce jedynie w przypadku dokonywania świadczeń na rzecz osób fizycznych, dla których te świadczenia nie stanowią przychodu z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku wypłacania osobom fizycznym przychodów związanych z prowadzoną przez te osoby pozarolniczą działalnością gospodarczą na Spółce nie ciążą obowiązki płatnika.

Z tytułu wypłacania przedmiotowych świadczeń Spółka nie ma obowiązku sporządzania informacji o której mowa w art. 42a ww. ustawy. Dotyczy ona wypłat kwalifikowanych jako przychody z innych źródeł, ale nie ma ona zastosowania do wypłat z stanowiących przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podobnie na Spółce nie ciąży obowiązek sporządzania informacji PIT-8C w przypadku wypłacania przychodów od których ma obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl