1472/DPC/415-35/06/PK - Składka ubezpieczeniowa opłacana przez spółkę za członków zarządu jako przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 czerwca 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/DPC/415-35/06/PK Składka ubezpieczeniowa opłacana przez spółkę za członków zarządu jako przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka rozważa zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu według dwóch wariantów:

1.

na rzecz indywidualnie oznaczonych osób z okresem ubezpieczenia adekwatnym do czasu pełnienia przez nich funkcji, bądź

2.

Spółka ubezpiecza odpowiedzialność osób, które w okresie ubezpieczenia sprawują funkcje zarządcze w Spółce, a zatem na polisie nie są wymienione konkretne osoby ubezpieczone, czyli ubezpieczenie będzie miało charakter bezimienny.

W obu przypadkach składki będzie opłacać Spółka. Stosunek prawny łączący Spółkę z członkami zarządu jest zróżnicowany, tj. z jednym członkiem Spółka zawarła umowę o pracę, z jednym kontrakt menedżerski, a z trzeci sprawuje funkcje na podstawie aktu powołania.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka zwraca się o odpowiedź na pytanie czy, we wskazanych powyżej wariantach, u członków zarządu powstanie przychód z tytułu zawarcia tej umowy ubezpieczeniowej.

Spółka stoi na stanowisku, iż w pierwszym wariancie, przedmiotowe świadczenia stanowią przychody członków zarządu. Zdaniem Spółki jej obowiązki polegają na obliczeniu i pobraniu podatku od przychodów przekazywanych na rzecz członka zarządu, z którym zawarto umowę o pracę, a w przypadku pozostałych członków - ma jedynie obowiązek wystawienia informacji PIT-8C.

W przypadku drugiego wariantu ubezpieczenia Spółka uważa, iż przychód nie powstanie u żadnego z członków zarządu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela w pełni stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. W związku z tym, jak Spółka słusznie zauważa, przedmiotowe świadczenie będzie przychodem członka zarządu wykonującego swoje czynności na podstawie umowy o pracę i z tego tytułu jest ona obowiązana do obliczenia i pobrania podatku.

Artykuł 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7. Z tego wynika, że z punktu widzenia przepisów tej ustawy przychody członków zarządu nie mogą stanowić przychodów o których mowa w art. 13 pkt 9 ww. ustawy. W związku z tym sytuacja prawna członków zarządu pełniących swoje obowiązki na podstawie powołania i członków zarządu pełniących swoje obowiązki na podstawie kontraktów menedżerskich w tym zakresie będzie taka sama. Należy więc rozpatrywać obowiązki Spółki w tym zakresie na podstawie art. 13 pkt 7 ww. ustawy i innych przepisów dotyczących przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku Spółka przedstawiła pogląd, iż w przypadku członków zarządu pełniących swoje obowiązki na podstawie kontraktu menedżerskiego i powołania, nie będzie istniał obowiązek poboru podatku, lecz Spółka będzie jedynie obowiązana do sporządzenia informacji PIT-8C. Jak Spółka słusznie zauważa, w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie został wskazany przykładowy katalog przychodów należących do tego źródła, jak to ma miejsce w art. 12 ust. 1 tej ustawy. Jednakże zgodnie z art. 13 pkt 7 przychodem w tym źródle są przychody otrzymywane m.in. przez członków zarządu. Pomimo braku wyliczenia iż do tych przychodów zalicza się między innymi nieodpłatne świadczenia, brak jest podstaw aby stwierdzić że świadczy to o tym, że nie są one objęte tym przepisem. Zgodnie z art. 11 ust. 1 przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w r. kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przepis ten stosuje się także do przychodów otrzymywanych przez członków zarządu. W związku z tym przedmiotowe przychody będą przychodami o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W zakresie drugiego przedstawionego wariantu ubezpieczenia, czyli sytuacji gdy w polisie nie są wymienione konkretne osoby ubezpieczone, Spółka stoi na stanowisku, iż niezależnie od stosunku prawnego na podstawie którego członek zarządu pełni obowiązki, u żadnego z nich nie powstanie przychód. Uzasadnia to tym, że nie jest zasadne by arytmetycznie dzielić zapłaconą składkę na tyle części, ile jest w momencie zawierania ubezpieczenia osób odpowiadających definicji ubezpieczonych, a to z uwagi na zróżnicowanie odpowiedzialności tych osób, a także na fakt, że nie można wykluczyć zmiany liczby tych osób przed upływem okresu ubezpieczenia. Zdaniem Spółki prowadziłoby to do tego, że jedna osoba byłaby zobowiązana do zapłacenia podatku od świadczenia częściowo uzyskanego przez inną osobę. Dodatkowo Spółka uzasadnia to stanowisko tym, że przychód powstaje w dacie otrzymania nieodpłatnych świadczeń, a zatem w momencie zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Przede wszystkim należy wskazać iż Spółka błędnie wskazała moment powstania przychodu. Co prawda słusznie zauważono, iż tym momentem będzie data otrzymania nieodpłatnych świadczeń, jednakże błędnie wskazano, iż są one otrzymywane w momencie zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Skoro są to nieodpłatne świadczenia ponoszone przez Spółkę za osoby z którymi łączą je różne stosunki prawne to przychód u tych osób powstanie w momencie poniesienia tych świadczeń przez Spółkę, a więc w momencie zapłaty składki ubezpieczeniowej. Jeśli ta składka będzie płacona w okresach np. miesięcznych to przychód będzie powstawał odrębnie w każdym z tych okresów.

Słuszne jest stanowisko Spółki, iż nie jest zasadne arytmetyczne dzielenie zapłaconej składki na poszczególne osoby. Zasady określania wartości pieniężnej świadczeń w naturze określają przepisy art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 2 tej ustawy stanowi, iż wartość pieniężną świadczeń, jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione, ustala się według cen zakupu. Z tego wynika, iż przychodem każdego z członków zarządu będzie cena zakupu usługi objęcia go ubezpieczeniem. W sytuacji, gdy świadczenie nie zostało zakupione odrębnie dla każdego z członków zarządu, przy ustalaniu wartości pieniężnej należy stosować przepis art. 11 ust. 2a pkt 4 ww. ustawy, który stanowi, iż wartość tę ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

W zakresie członka zarządu pełniącego swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę, obowiązki Spółki jako płatnika określa art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż osoby prawne zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu r. zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku pracy. W przypadku członków zarządu których przychody stanowią przychody określone w art. 13 pkt 7 ustawy, obowiązki płatnika na Spółkę nakłada art. 41 ust. 1 ww. ustawy, który stanowi iż osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Reasumując, składka ubezpieczeniowa płacona przez Spółkę za członków zarządu, którzy wykonują swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę lub na innej podstawie prawnej, stanowić będzie przychód tych członków zarządu i z tego tytułu na Spółce ciążą obowiązki płatnika. I na ten fakt nie ma wpływu imienne wskazanie tych osób w polisie ubezpieczeniowej lub nie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl