1472/DPC/415-16/06/PK - Pomniejszenie zaliczki na podatek dochodowy o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej przez zakład pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 kwietnia 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/DPC/415-16/06/PK Pomniejszenie zaliczki na podatek dochodowy o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej przez zakład pracy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w 2006 r. otrzymała z ZUS i przekazała byłemu pracownikowi kwotę nadpłaconych składek emerytalno-rentowych za 2003 r. Z nadpłaconych składek została potrącona przez ZUS składka na ubezpieczenie zdrowotne związane z koniecznością korekty jej wyliczenia oraz kwota zaległości z tytułu nieopłaconych składek. W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka zwraca się z pytaniami czy należy obliczyć zaliczkę na podatek w wysokości 19%, pomniejszyć ją o potrąconą przez ZUS składkę zdrowotną, uwzględnić koszty uzyskania przychodów i uwzględnić ulgę podatkową.

Spółka stoi na stanowisku, iż:

-

należy zastosować 19% stawkę podatku i pomniejszyć podatek o składkę zdrowotną w wysokości obowiązującej w dniu dokonanej wypłaty;

-

nie należy stosować kosztów uzyskania przychodu ani ulgi podatkowej gdyż jest to wypłata dla byłego pracownika, który w okresie nadpłaty składek miał zastosowane koszty i ulgę podatkową;

-

sporządzając informację PIT-11 powiększyć wysokość składki zdrowotnej o składkę wynikającą ze skorygowanych raportów miesięcznych i potrąconą przez ZUS.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Ponieważ przedmiotowa wypłata pozostaje w bezpośrednim związku i jest skutkiem łączącego uprzednio strony stosunku pracy należy uznać, iż kwota zwróconej nadpłaty stanowi przychód ze stosunku pracy.

Jak wskazuje art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy, gdy podatnik uzyskuje przychody od jednego zakładu pracy - wynoszą 102 zł 25 gr. miesięcznie. Zgodnie z art. 32 ust. 5 zakład pracy przy obliczaniu zaliczki stosuje koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 2 pkt 3, jeżeli pracownik złoży oświadczenie o spełnieniu warunku określonego w tym przepisie; przepisy ust. 3a i 4 stosuje się odpowiednio.

Na podstawie art. 31 ww. ustawy Spółka jest obowiązana jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku pracy, do których zaliczyć należy odszkodowanie za niepodejmowanie działalności niekonkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy. Obliczając zaliczkę za dany miesiąc powinno się uwzględnić także, zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 ww. ustawy. Artykuł 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi zaś, iż zaliczkę zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złożył oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdził, że nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika, nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ww. ustawy, nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, określa ten zakład pracy jako właściwy do stosowania odliczenia. Zaliczkę zmniejsza się jeśli, zgodnie z art. 32 ust. 4 ww. ustawy, podatnik nie powiadomił Spółki o zmianach stanu faktycznego wynikającego z tego oświadczenia.

Reasumując, Spółka jest obowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przy jej obliczaniu należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu oraz 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Obowiązek uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów, wskazanych w art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynika z tego iż przepisy nie uzależniają ich naliczania od faktu świadczenia pracy w momencie uzyskiwania przychodu, lecz od samego faktu uzyskiwania przychodów ze źródła stosunek pracy. Zaś w przypadku kwoty zmniejszającej podatek jej uwzględnienie jest uwarunkowane jedynie uzyskiwaniem przez podatnika przychodów ze stosunku pracy i złożeniem odpowiedniego oświadczenia. Jeśli były pracownik nie odwołał tego oświadczenia to domniemywa się iż dane wynikające z tego oświadczenia nie uległy zmianie. Ponadto Spółka zgodnie z treścią art. 32 ust. 3b ma obowiązek pomniejszyć zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl