1471/VUR1/443-430/06/RB - Przekazanie przyłączy energetycznych do zakładu energetycznego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lutego 2007 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/VUR1/443-430/06/RB Przekazanie przyłączy energetycznych do zakładu energetycznego.

(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie § 2 pkt 8 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, ruchu i eksploatacji tych sieci (Dz. U. z 2005 r. nr 2, poz. 6 ze zm.) przez przyłącze należy rozumieć odcinek lub element sieci służący do połączenia urządzeń, instalacji lub sieci odbiorcy o wymaganej przez niego mocy przyłączeniowej z siecią przedsiębiorstwa energetycznego świadczącego na rzecz tego odbiorcy usługę polegającą na przesyłaniu energii elektrycznej. Natomiast zgodnie z § 3 ww. rozporządzenia przyłączenie podmiotu do sieci następuje na podstawie umowy o przyłączenie i po spełnieniu warunków przyłączenia, określonych przez przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej, zwanych dalej "warunkami przyłączenia".

Należy zauważyć, iż przyłącza do sieci nie stanowią obiektów kompletnych i tym samym nie wypełniają zawartej w ustawie o podatku od towarów i usług definicji towaru.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż przekazanie przyłączy energetycznych Zakładowi Energetycznemu, nie stanowi dostawy towarów.

Na podstawie cytowanego powyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega także odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy poprzez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. W myśl ust. 2 art. 8 ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

W rozpatrywanym przypadku, przekazywane na rzecz Zakładów Energetycznych przyłącza energetyczne związane są z przedsiębiorstwem Strony. Będzie Ona odnosić bezpośrednią korzyść ekonomiczną z ich powstania - przyłącza te umożliwią korzystanie z sieci elektroenergetycznej na terenie inwestycyjnym. W ocenie Naczelnika nie zmienia to jednak faktu, iż głównym beneficjentem będzie w tym przypadku Zakład Elektroenergetyczny. Przede wszystkim, bowiem przyłącza elektroenergetyczne zwiększą jego majątek i przynajmniej pośrednio będzie on czerpać korzyści ekonomiczne z ich przekazania.

W świetle powyższego pozytywną przesłanką do opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie jest istnienie prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą, a także realizacja tych usług na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie. W kontekście powyższego zasadnym jest stwierdzenie, iż aby nieodpłatne świadczenie usług nie podlegało opodatkowaniu VAT, wymagane jest również spełnienie dwóch warunków a contrario wskazanych powyżej, tj. związku świadczonych usług z prowadzeniem przedsiębiorstwa przy jednoczesnym braku prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części.

Jak stwierdzono powyżej bezsprzecznie istnieje związek pomiędzy prowadzoną inwestycją w infrastrukturę energetyczną, a prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem. Jednocześnie Stronie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami. W konsekwencji należy stwierdzić, iż w rozpatrywanym przypadku został spełniony tylko jeden z omówionych warunków a contrario do wskazanych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, co przesądza o tym, że przedmiotowa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/6/6