1471/VUR1/443-421/06/3/RB - Czy przemieszczenie towarów dokonywane z terytorium Niemiec do Polski, gdzie przemieszczane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez Spółkę jako podatnika w Polsce, powinno stanowić dla Spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w rozumieniu art. 11 ust. 1 u.p.t.u. podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce ?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lutego 2007 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/VUR1/443-421/06/3/RB Czy przemieszczenie towarów dokonywane z terytorium Niemiec do Polski, gdzie przemieszczane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez Spółkę jako podatnika w Polsce, powinno stanowić dla Spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w rozumieniu art. 11 ust. 1 u.p.t.u. podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce ?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka Przedstawicielstwo w Polsce wykonuje na terytorium Polski działalność w zakresie reklamy i promocji Spółki. W szczególności działalność Spółki polega na nieodpłatnym przekazywaniu katalogów oraz broszur prezentujących produkty Spółki, jak również na nieodpłatnym przekazywaniu towarów (np. czapeczek z logo Spółki, koszulek, prezentów dla kontrahentów itp.) związanych z reklamą i promocją Spółki, uczestniczenie w targach oraz reklamowanie produktów Spółki w środkach masowego przekazu. Większość wspomnianych powyżej towarów (katalogów, broszur, prezentów czy próbek, które będą następnie nieodpłatnie przekazywane na rzecz potencjalnych klientów) Spółka otrzymywać będzie z centrali (towary te będą przemieszczane z Niemiec na terytorium Polski do Spółki). W związku z opisanymi powyżej działaniami Spółka ponosić będzie koszty związane m.in. z wynajmem biura, nabyciem usług menedżerskich oraz zarządczych, opłatami z tytułu uczestnictwa w targach, reklamą i promocją, produktów Spółki w środkach masowego przekazu, itp.

Zdaniem Podatnika dokonywane przemieszczenie, z terytorium Niemiec do Polski, towarów mających służyć czynnościom wykonywanym przez Spółkę jako podatnika VAT w Polsce (w tym towarów spełniających definicję prezentów o małej wartości i próbek w rozumieniu art. 7 ust. 4-7 ustawy o VAT), gdzie towary te zostały w ramach prowadzonego przez Spółkę przedsiębiorstwa wytworzone/nabyte w Niemczech, będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o VAT podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonywanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z ust. 2 ww. przepisu ustawy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce, jeżeli nabywcą towarów jest podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy lub podatnik od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, albo też osoba prawna niebędąca podatnikiem, dostawcą zaś podatnik w ww. rozumieniu.

Ponadto na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspolnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu stoi na stanowisku, że przedmiotowa transakcja stanowi dla Strony wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju pod warunkiem, że Spółka jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w Niemczech.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl