1471/VTR2/443-26/07/PG

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lipca 2007 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/VTR2/443-26/07/PG

"Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności świadczy Ona usługi faktoringowe, w ramach których dokonuje wykupu wierzytelności od faktoranta oraz zobowiązuje się do innych czynności związanych z obsługą należności. Z tytułu świadczenia usługi faktoringu Strona pobiera od faktoranta wynagrodzenie, na które składa się: prowiza przygotowawcza, prowizja operacyjna, inne prowizje i opłaty, odsetki dyskontowe, odsetki procentowe. W związku z powyższym Strona zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o potwierdzenie stanowiska, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22% podlega kwota prowizji przygotowawczej, prowizja naliczona od kwoty nabywanej wierzytelności jak i pozostałe prowizje/opłaty związane z obsługą administracyjną wierzytelności, zaś zdyskontowane odsetki nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Umowa faktoringu należy do tzw. umów nienazwanych, tzn. niezdefiniowanych w przepisach prawa cywilnego. W doktrynie i w orzecznictwie przez umowę faktoringu powszechnie rozumie się umowę, którą faktorant przenosi na faktora wierzytelność, a faktor zobowiązuje się zapłacić faktorantowi jej wartość nominalną pomniejszoną o dyskonto uwzględniające wynagrodzenie faktora oraz świadczyć na jego rzecz dodatkowe usługi. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obrotem, stanowiącym podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług, jest kwota należna z tytułu sprzedaży (pojęcie to zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy obejmuje również świadczenie usług), pomniejszona o kwotę należnego podatku. W myśl powołanego przepisu kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Należy zauważyć, iż finansowanie jest tylko jednym (choć najważniejszym z punktu widzenia beneficjenta) elementem usługi, zaś usługa podlega opodatkowaniu jako całość, zatem opodatkowaniu winny podlegać wszelkie opłaty otrzymane w związku ze świadczoną usługą faktoringu, również odsetki płacone faktorantowi z tytułu udzielonego mu przez faktora finasowania. Zgodnie z powyższym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będą wszystkie wymienione przez Stronę elementy składające się na wynagrodzenie faktora pobierane od faktoranta.

Wskazać przy tym należy, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest właściwy w trybie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa do oceny prawidłowości dokonanego przez podatnika zakwalifikowania świadczonych usług do właściwego grupowania PKWiU lub do dokonania takiego zakwalifikowania. Zgodnie z przepisami o statystyce publicznej podmiotem zobowiązanym do zakwalifikowania usług lub wyrobów do właściwego grupowania PKWiU jest odpowiednio usługodawca lub producent (importer) danego wyrobu. W przypadku trudności z zakwalifikowaniem należy zwrócić się o opinię klasyfikacyjną do właściwego urzędu statystycznego. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji."

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl