1471/NUR2/443-77/06/JP - Miejsce świadczenia usługi (kraj nabywcy lub dostawcy) jako kryterium wyszczególnienia na fakturze polskiego VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 maja 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NUR2/443-77/06/JP Miejsce świadczenia usługi (kraj nabywcy lub dostawcy) jako kryterium wyszczególnienia na fakturze polskiego VAT

Pytanie podatnika

Czy Spółka powinna wystawić za wymienione we wniosku usługi fakturę z polskim VAT czy bez uznając, że miejscem świadczenia będzie kraj nabywcy?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia:

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie zawartej umowy Spółka pełni funkcję Operatora Handlowego na rzecz kontrahenta z siedzibą w Niemczech (podatnika VAT w Niemczech). Świadczone usługi na rzecz i w imieniu kontrahenta polegają na zgłaszaniu umów sprzedaży energii, grafików wymiany międzysystemowej, dostarczaniu danych i informacji dotyczących kontrahenta publikowanych w ramach rynku bilansującego. Za wykonanie usług Podatnik otrzyma wynagrodzenie miesięczne w wysokości 0,15 PLN netto za każdą MWh zgłoszoną w imieniu i na rzecz kontrahenta i przyjętą przez Operatora Systemu Przesyłowego, nie niższe niż 4.000,00 PLN.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy Spółka powinna wystawić za wymienione we wniosku usługi fakturę z polskim VAT czy bez uznając, że miejscem świadczenia będzie kraj nabywcy?

Podatnik stoi na stanowisku, iż wykonywane na podstawie w/w umowy czynności należy traktować jako tzw. usługi bezpośrednio związane z usługami polegającymi na zapewnieniu dostępu do systemów elektroenergetycznych. Ponieważ niniejsze usługi świadczone będą na rzecz podatnika mającego siedzibę na terytorium Wspólnoty, miejscem świadczenia tych usług będzie miejsce siedziby nabywcy. Oznacza to, że Spółka powinna wystawić fakturę bez polskiego podatku VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT poprzez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług istotnym jest ustalenie miejsca ich świadczenia.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Stosownie do art. 27 ust. 3 pkt 2 w związku z ust. 4 pkt 14 w przypadku usług bezpośrednio związanych z usługami polegającymi na zapewnieniu dostępu do systemów elektroenergetycznych świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż przedstawione we wniosku usługi świadczone na rzecz niemieckiego kontrahenta będą, zgodnie z cyt. przepisami opodatkowane w kraju, w którym nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o VAT, obowiązek wystawiania faktur określony w ust. 1 tego przepisu istnieje również w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej. W myśl natomiast § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) przepisy § 9, 11-23 i 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl