1471/NUR2/443-406/2/06/ST - Tłoczenie i opakowanie płyt CD przez niemieckiego kontrahenta a wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 stycznia 2007 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NUR2/443-406/2/06/ST Tłoczenie i opakowanie płyt CD przez niemieckiego kontrahenta a wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. "Czy faktura zakupu dokumentująca tłoczenie CD i opakowanie przez niemieckiego kontrahenta stanowi WNT w sytuacji, kiedy miejsce zakończenia transportu towarów znajduje się na terytorium kraju (Polski), czy też jest to import usługi?", Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka (czynny podatnik VAT zgodnie z art. 96 ustawy o VAT) w styczniu 2006 r. zakupiła od polskiego kontrahenta (czynny podatnik VAT) licencję na program komputerowy. W lutym 2006 r. Spółka zleciła niemieckiej firmie (podatnik VAT) tłoczenie/zapis na płycie CD programu komputerowego na bazie dostarczonej licencji zakupionej w styczniu. Spółka nie dostarczała płyt CD do kontrahenta niemieckiego, któremu zlecono ich tłoczenie. Usługa zapisu została wykonana na płytach CD niemieckiego kontrahenta. Kontrahent wyprodukował również zgodnie z zamówieniem opakowania do płyt CD. Na fakturze otrzymanej od niemieckiego kontrahenta brak jest rozbicia na poszczególne elementy składowe jak: koszt "pustej" płyty CD, koszt usługi tłoczenia, koszt opakowania, składowania. Podatna jest cena jednostkowa gotowego produktu bez podatku VAT. Elementem wyszczególnionym na fakturze oprócz ceny jednostkowej nagranej płyty jest koszt związany z czasem poświeconym na przetestowanie przez niemiecką spółkę gotowego produktu wyprodukowanego przez niego na bazie licencji dostarczonej przez Spółkę. Jednym z elementów składowych gotowego produktu, oprócz płyty CD, są również przewody, które zostały zakupione przez Spółkę w Chinach i bezpośrednio przesłane z Hongkongu do niemieckiej firmy w marcu 2006 r. za pośrednictwem brytyjskiego przewoźnika. Kolejnym elementem gotowego produktu jest ulotka informacyjna/instrukcja do programu, która zostanie dostarczona do firmy niemieckiej bezpośrednio przez brytyjską firmę graficzną. W efekcie tych zdarzeń gospodarczych Spółka otrzymała:

1.

W miesiącu marcu fakturę za przewody od kontrahenta z Chin bez wykazanych kwot podatku;

2.

W miesiącu marcu fakturę za tłoczenie i opakowania od niemieckiej firmy zawierającą niemiecki NIP na potrzeby operacji wewnątrzwspólnotowych bez kwot podatku;

3.

W miesiącu marcu fakturę od brytyjskiej firmy za opracowanie projektu instrukcji bez kwot podatku;

4.

W miesiącu kwietniu fakturę od brytyjskiego spedytora za transport przewodów z Chin do Niemiec.

Gotowy produkt nie był fizycznie przemieszczany do Polski. Płyty CD wyprodukowane przez niemiecka firmę zostały przesłane do Wielkiej Brytanii do tzw. hurtownika, gdzie są składowane na rzecz Spółki. Polska Spółka podpisała umowę z brytyjskim hurtownikiem, zgodnie z która raz w miesiącu brytyjski hurtownik przedstawi Spółce zestawienie sprzedanego produktu na rzecz swoich odbiorców, a Spółka na podstawie tych zestawień wystawi fakturę sprzedaży hurtownikowi. Do daty sprzedaży Spółka jest właścicielem produktu. Brytyjski hurtownik za swoje usługi w sprzedaży wystawia fakturę polskiej Spółce. Produkt zakupiony przez klientów innych niż z Wielkiej Brytanii będzie odbierany przez nich bezpośrednio z magazynów hurtownika i fakturowany przez Spółkę. W marcu Spółka sprzedała do Australii kilka sztuk produktu. Płyty były odbierane od hurtownika bezpośrednio przez kupującego. Na dzień 25 kwietnia 2006 r. Spółka nie otrzymała jakichkolwiek dokumentów potwierdzających wywóz poza obszar UE, ale w miesiącu maju hurtownik obciążył Spółkę opłatami z tytułu dokonanej sprzedaży.

Zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym, faktura dokumentująca tłoczenie płyt CD i opakowanie do nich, wystawiona przez niemieckiego kontrahenta stanowi WNT w sytuacji, kiedy miejsce zakończenia transportu towarów nie znajduje się na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Stosownie do art. 9 ust. 2, powyższy przepis stosuje się pod warunkiem, że:

1)

nabywcą towarów jest:

a)

podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

b)

osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

-

z zastrzeżeniem art. 10;

2)

dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Stosownie do art. 25 ust. 1 i 2 ww. ustawy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy o VAT, nie wyłączając zastosowania ust. 1 w przypadku gdy nabywca, o którym mowa w art. 9 ust. 2, przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów podał numer przyznany mu przez dane państwo członkowskie dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych inne niż państwo członkowskie, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane również na terytorium tego państwa członkowskiego, chyba że nabywca udowodni, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów:

1)

zostało opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, lub

2)

zostało uznane za opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, ze względu na zastosowanie procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, o której mowa w dziale XII.

Biorąc pod uwagę przepis art. 25 ust. 2 ww. ustawy, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym, stwierdzić należy, iż faktura dotycząca tłoczenia płyt CD i opakowania do nich (gotowy produkt), wystawiona przez niemieckiego kontrahenta dokumentuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl