1471/NUR2/443-35/7/06/AK - Opodatkowanie kar umownych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NUR2/443-35/7/06/AK Opodatkowanie kar umownych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, t.j. "Czy otrzymanie kar umownych w formie pieniężnej podlega opodatkowaniu VAT, a jeśli tak, to jakie należy stosować stawki?", Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawiera również umowy na roboty budowlano-montażowe w zakresie budowy, przebudowy i remontu sieci cieplnych. Umowy te zawierają zabezpieczenie na rzecz Spółki w formie kar umownych z tytułu opóźnienia w wykonaniu prac, opóźnienia w usunięciu wad oraz odstąpienia od umowy z przyczyn, które leżą po stronie wykonawcy. Wykonawca od dnia przejęcia terenu budowy ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone zamawiającemu (Spółce) i osobom trzecim powstałe na terenie, na którym wykonywane są prace lub powstałe w związku z tymi pracami.

Spółka zapytuje: Czy otrzymanie kar umownych w formie pieniężnej podlega opodatkowaniu VAT, a jeśli tak, to jakie należy stosować stawki?

Zdaniem Strony otrzymanie kary umownej w formie pieniężnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do przepisu art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Natomiast w świetle art. 29 cyt. wyżej ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwoty należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia od nabywcy.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stoi na stanowisku, że otrzymanie przez Podatnika kary umownej nie jest związane z żadną z czynności wymienionych w art. 5 ustawy o VAT. Kwota kary umownej nie jest zatem obrotem w rozumieniu art. 29 cyt. ustawy, dlatego też nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W opisanej sytuacji Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko Strony za prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl