1471/NUR2/443-35/10/06/AK - Dokumentowanie czynności związanych z opłatami administracyjnymi, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NUR2/443-35/10/06/AK Dokumentowanie czynności związanych z opłatami administracyjnymi, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. "Czy przenoszenie opłat za czynności administracyjne należy opodatkować podatkiem od towarów i usług i w jaki sposób je udokumentować?", Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonuje opłat za czynności administracyjne, przenosząc jednocześnie ten koszt na inne podmioty. Transakcje, w których Spółka dokonuje przeniesienia na kontrahenta opłat za czynności administracyjne dotyczą głównie bezumownej sprzedaży usług polegających na przeglądzie i legalizacji ciepłomierzy. W tym przypadku Spółka uiszcza opłaty na rzecz Okręgowego Urzędu Miar, które to opłaty przenoszone są na kontrahenta. Opłaty te nie są elementami kalkulacji ceny za usługę.

W stosowanej dotychczas praktyce na fakturze dokumentującej sprzedaż usługi przeglądu i legalizacji ciepłomierzy umieszczona jest także kwota przenoszonych kosztów opłaty na rzecz Okręgowego Urzędu Miar. Opłata ta traktowana jest jako pozycja zwolniona z podatku od towarów i usług z numerem PKWiU 75.13.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pobieranie powyższych opłat nie może być utożsamiane z dostawą towarów, ani świadczeniem usług, a także z czynnościami zrównanymi z nimi, określonymi w art. 7 i 8 ustawy o VAT. Fakturami VAT, zgodnie z treścią art. 106 ustawy o VAT, dokumentowane winny być jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynności niepodlegające opodatkowaniu, a takimi są wymienione w piśmie czynności, winny być dokumentowane zwykłymi rachunkami lub innymi dowodami księgowymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości. W przedmiotowym przypadku, z uwagi na zapis zarządzenia Nr 7 Prezesa Głównego Urzędu Miar z 20 grudnia 2002 r. (§ 2 pkt 12) w sprawie określenia wymagań i trybu postępowania przy tworzeniu i znoszeniu punktów legalizacyjnych, nakazujący wyszczególnienie w wystawianych fakturach przez Spółkę dla swoich kontrahentów wysokości opłat - traktowanych jako zwrot poniesionych kosztów - należnych urzędom miar z tytułu legalizacji przyrządów pomiarowych uznać należy za dopuszczalne umieszczanie na fakturze VAT adnotacji o kwocie pobranej opłaty z powołaniem przepisu, na podstawie którego ją pobrano, bez oznaczania jej jako "zwolniona".

W opisanej sytuacji Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl