1471/NUR1/443-92/06/IK - Uwzględnienie w mianowniku proporcji ustalonej na podstawie art. 90 ustawy o VAT obrotu uzyskanego z tytułu pożyczek

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NUR1/443-92/06/IK Uwzględnienie w mianowniku proporcji ustalonej na podstawie art. 90 ustawy o VAT obrotu uzyskanego z tytułu pożyczek

Pytanie podatnika

Czy obrót uzyskany z tytułu pożyczek powinien być uwzględniony w mianowniku proporcji ustalonej na podstawie art. 90 ustawy o VAT?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w okresie ostatnich pięciu lat Spółka zaciągnęła od udziałowca - nierezydenta cztery pożyczki. Wszystkie pożyczki zostały zaciągnięte na początku działalności Spółki w 2002 r. Strona dokonała w 2002 r. spłaty dwóch pożyczek, pozostałe są w trakcie spłaty. W styczniu 2006 r., Spółka dokonała korekt deklaracji VAT-7 za m-ce 12/2004, 01/2005, 03/2005, 06/2005, 09/2005 i wykazała podatek od importu usług z tytułu spłaty odsetek od powyższych pożyczek oraz dokonała rozliczenia podatku naliczonego strukturą sprzedaży uwzględniając obrót z tytułu importu usług finansowych w mianowniku proporcji ustalonej zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Strony, pożyczki udziałowca - nierezydenta należy zakwalifikować jako import usług zwolniony od VAT. Ponieważ Spółka była stroną zaledwie czterech pożyczek w ciągu ostatnich pięciu lat należy uznać, iż obrót uzyskany z tytułu przedmiotowych pożyczek nie powinien być uwzględniony w mianowniku proporcji ustalonej na podstawie art. 90 ustawy o VAT oraz, że Spółka niesłusznie dokonała rozliczenia VAT naliczonego strukturą sprzedaży w miesiącach spłaty powyższych odsetek.

W myśl art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 90 ust. 3 i 4 w/w ustawy proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Przedmiotową proporcję, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, zgodnie z ust. 6 nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. W pozycji nr 3 załącznika nr 4 wymienione są usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem:

1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, - 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5) usług ściągania długów oraz faktoringu,

6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w okresie 5 lat, zaciągnęła cztery pożyczki, zatem zakupione przez Spółkę usługi pośrednictwa finansowego, które są opodatkowane w kraju nabywcy usługi - w Polsce należy uznać za czynności wykonywane sporadycznie w myśl art. 90 ust. 6 ustawy o VAT. Wobec powyższego wartości obrotu z tytułu tych czynności nie należy wliczać do wartości obrotu służącego do wyliczania proporcji zgodnie z ust. 3 ww. przepisu, a dokonane korekty w części rozliczenia VAT naliczonego proporcją sprzedaży należy uznać za nieprawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl