1471/NUR1/443-345/06/AP - Przekazanie pracownikom towarów lub świadczenie usług za częściową odpłatnością.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 grudnia 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NUR1/443-345/06/AP Przekazanie pracownikom towarów lub świadczenie usług za częściową odpłatnością.

Pytanie podatnika

Czy przekazanie towarów zakupionych ze środków ZFŚS na cele osobiste pracowników lub byłych pracowników oraz świadczenie usług w ramach działalności finansowanej ze srodków funduszu podlega ustawie o VAT, oraz czy kwota odsetek od pożyczek mieszkaniowych przekazywana na rachunek ZFŚS winna być wykazana jako obrót podlegający przepisom ustawy o VAT?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona udziela osobom wymienionym w "Regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych" oprocentowanych pożyczek na cele mieszkaniowe, dofinansowuje wczasy, kolonie letnie organizowane lub zakupione przez Stronę, dofinansowuje zimowiska, kolonie zimowe, obozy młodzieżowe, zielone szkoły oraz leczenie w sanatoriach krajowych, finansuje zakup bonów towarowych, talonów oraz paczek świątecznych dla dzieci pracowników, emerytów i rencistów Odsetki od tych pożyczek zwiększają środki ZFŚS. Zdaniem Strony świadczenie usług w ramach działalności finansowej z ZFŚS nie jest świadczeniem usług ze środków własnych Narodowego Banku Polskiego, ale wylącznie wykonywaniem czynności administrowania tymi środkami. Ponadto wszelkiego rodzaju pomoc udzielana w ramach ZFŚS nie ma na celu osiągnięcia zysku, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów o odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju

2. eksport towarów

3. import towarów

4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż udzielanie pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz pobieranie od udzielonych pożyczek odsetek stanowi odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Należy bowiem zauważyć, iż obracając zgromadzonymi pieniędzmi i pobierając wynagrodzenie (odsetki) od udzielonych ze środków funduszu pożyczek Strona staje się podmiotem świadczącym usługi pośrednictwa finansowego, stanowiące odpłatne świadczenie usług będące jednocześnie alternatywą dla tego typu usług świadczonych przez inne podmioty (np. banki).

Jednocześnie należy zauważyć, iż usługi pośrednictwa finansowego, nie objęte wyłączeniami wymienionymi w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT.

Ponadto zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.

Zgodnie zaś art. 8 ust. 2 w/w ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Przepis ten nie odnosi się do wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane (art. 88 ust. 3 pkt 3).

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż kwestia opodatkowania w/w czynności dofinansowywania zależeć będzie od tego czy Strona miała prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie danego towaru lub usługi. Zatem w ocenie Naczelnika Urzędu jeżeli Strona ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z w/w zakupami, w całości lub części, to przekazanie tych towarów lub usług pracownikom będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto należy zauważyć, że każde przekazanie pracownikom towarów lub świadczenie usług za częściową odpłatnością, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w części, która opłacana jest przez pracownika, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl