1471/NUR1/443-334/05/AP - Czy przy obliczaniu proporcji sprzedaży, w związku z którą przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - zarówno w liczniku, jak i w mianowniku ułamka użytego do obliczenia tej proporcji należy uwzględnić całą kwotę uzyskaną z tytułu sprzedaży?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 września 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NUR1/443-334/05/AP Czy przy obliczaniu proporcji sprzedaży, w związku z którą przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - zarówno w liczniku, jak i w mianowniku ułamka użytego do obliczenia tej proporcji należy uwzględnić całą kwotę uzyskaną z tytułu sprzedaży?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Strona prowadzi działalność w zakresie sprzedaży samochodów używanych. Podstawę opodatkowania przy ww. sprzedaży stanowi więc marża, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zdaniem Strony - przy obliczaniu proporcji sprzedaży, w związku z którą przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - zarówno w liczniku, jak i w mianowniku ułamka użytego do obliczenia tej proporcji należy uwzględnić całą kwotę uzyskaną z tytułu sprzedaży (pomniejszoną o należny podatek), a nie tylko samą marżę.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Natomiast na podstawie ust. 2 ww. przepisu jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 3 ww. ustawy proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W związku z powyższym w liczniku ustalanej proporcji należy uwzględnić roczny obrót z tytułu czynności, jeśli w związku z ich wykonaniem podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. W mianowniku natomiast należy ująć całkowity roczny obrót.

W myśl art. 29 ust. 1 podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie natomiast z art. 120 ust. 4 ww. ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków jeśli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5.

Zatem przy obliczaniu proporcji należy uwzględnić marżę pomniejszoną o kwotę podatku.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl