1471/NUR1/443-185/05/BM - Wycena próbek, które podatnik nieodpłatnie przekazuje kontrahentom.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 czerwca 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NUR1/443-185/05/BM Wycena próbek, które podatnik nieodpłatnie przekazuje kontrahentom.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 200 5r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez Sp. z o.o. z dnia 01.04.2005 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny - postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Sp. z o.o. w związku z prowadzoną działalnością przekazuje swoim kontrahentom określone materiały jako próbki. W ewidencji księgowej próbki, w zależności od rodzaju, mogą być wyceniane w cenach zakupu, jeżeli próbkę stanowi towar, oraz w wartości kosztu wytworzenia, jeżeli próbkę stanowi wyrób własny. Wątpliwości Podatnika budzi kwestia ustalenia zasad wyceny przekazywanych próbek.

Według Strony dla celów wymienionych w art. 7 ust. 3 i 4 wartość wytworzonej we własnym zakresie próbki należy ustalić w wartości kosztu wytworzenia, jaki wynika z ewidencji księgowej podatnika (tzn. bez podatku od towarów i usług). Do wyceny próbek należy stosować art. 29 ust. 10 ustawy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Stosownie do art. 7 ust. 2 wyżej cyt. ustawy przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia; wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

W myśl przepisów obowiązujących do 31.05.2005 r. ust. 2 - zgodnie z art. 7 ust. 3 - nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości oraz próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Definicje prezentu o małej wartości oraz próbki zostały zawarte odpowiednio w art. 7 ust. 4 oraz w art. 7 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z powołanym powyżej przepisem art. 7 ust. 4 przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

W myśl art. 7 ust. 7 ww. ustawy przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zauważa, iż z dniem 1 czerwca 2005 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. Nr 90, poz. 755 i 756).

Zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług - obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r. - przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z dniem 1 czerwca 2005 r. zmianie uległy także definicje prezentów o małej wartości oraz próbek.

W myśl art. 7 ust. 4 przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1)o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 29 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2)których przekazanie nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Zgodnie z art. 7 ust. 7 przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszelkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Przy nieodpłatnym przekazaniu towarów, o których mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów (art. 29 ust. 10 ww. ustawy).

Przez cenę nabycia należy rozumieć kwotę pomniejszoną o kwotę podatku od towarów i usług, a przez koszt wytworzenia - poniesione niezbędne koszty bez uwzględnienia podatku od towarów i usług podlegającego odliczeniu.

Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl