1471/NTR2/443-578a/05/MP - Powstanie obowiązku składania deklaracji VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NTR2/443-578a/05/MP Powstanie obowiązku składania deklaracji VAT.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorcy Zagranicznego działającego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w formie oddziału z dnia 25 października 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, tj. od kiedy Strona powinna składać deklaracje VAT - czy od momentu rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług, czy też od momentu dokonania pierwszej sprzedaży, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

*

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, Strona - przedsiębiorca zagraniczny działający na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w formie oddziału - działa faktycznie od stycznia 2005 r. Do Krajowego Rejestru Sądowego Oddział wpisany został 23 czerwca 2005 r., a zgłoszenia rejestracyjnego NIP-2 oraz VAT-R dokonał w dniu 21 września 2005 r. Pierwszej sprzedaży Strona dokonała jeszcze przed rejestracją w kwietniu 2005 r., a następnie w maju, w sierpniu i we wrześniu w łącznej wartości nie przekraczającej 1.500 zł.

W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem, od kiedy powinna składać deklaracje VAT - czy od momentu rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług, czy też od momentu dokonania pierwszej sprzedaży.

Zdaniem Strony pierwsza deklaracja VAT-7 powinna być przez Nią złożona za kwiecień 2005 r.

Na podstawie art. 99 ust. 1 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Zgodnie z ust. 7 ww. artykułu powyższego przepisu nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 oraz podmiotów wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, chyba że przysługuje im zwrot różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego zgodnie z art. 87 lub przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 1 pkt 2 i 3.

Z cytowanych przepisów wynika, że co do zasady podatnicy podatku od towarów i usług mają obowiązek składania deklaracji podatkowych za każdy okres rozliczeniowy (miesiąc). Obowiązek ten nie dotyczy jednak m.in. podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ww. ustawy.

Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W myśl ust. 9 ww. artykułu podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

Wymienieni podatnicy, zgodnie z art. 113 ust. 4 ustawy, mogą jednak zrezygnować z ww. zwolnienia pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 9, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5.

Z cytowanego przepisu jednoznacznie wynika, że podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w trakcie roku podatkowego może zrezygnować ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 9 ustawy, jeżeli przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług złoży zawiadomienie o rezygnacji z tego zwolnienia. W przeciwnym razie, tzn. jeżeli takiego zawiadomienia nie złoży lub złoży je po upływie ww. terminu, z mocy prawa podatnik jest zwolniony z podatku do chwili, gdy faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 lub w ust. 8 bądź, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy tej wartości w trakcie roku podatkowego, w kolejnym roku (kolejnych latach) do momentu rezygnacji ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 4 ustawy lub jego utraty na podstawie ust. 3 tego artykułu.

Strona pierwszą czynność podlegającą opodatkowaniu wykonała w kwietniu 2005 r., zaś zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, w którym wyraziła zamiar rezygnacji ze zwolnienia, złożyła w dniu 21 września 2005 r. Zatem oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia jako złożone po terminie, o którym była wyżej mowa, nie wywołuje skutków prawnych. Jednocześnie wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła u Strony w 2005 r. (tj. w r. rozpoczęcia działalności) równowartości kwoty 10.000 euro, co wynika z opisu stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz ze złożonych deklaracji VAT-7.

Tym samym, w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego, Strona jako nadal zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma obowiązku składania deklaracji VAT - 7. Obowiązek ten zaktualizuje się z chwilą skutecznego złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia zgodnie z art. 113 ust. 4 ustawy lub jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej przekroczy w 2006 r. równowartość 10.000 euro. Stosownie bowiem do art. 111 ust. 5 (zdanie 2) ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl