1471/NTR2/443-466/05/MP - Czy dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 listopada 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NTR2/443-466/05/MP Czy dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki akcyjnej z dnia 2 września 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, Strona jest zarejestrowanym podatnikiem VAT na terytorium innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, posiada również oddział w Polsce, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług. Strona dokonała przemieszczenia towarów z terytorium innego państwa Wspólnoty do Polski w związku z realizowaną budową i wystawiła fakturę sprzedaży dla oddziału. Ww. towary są w Polsce montowane (instalowane).

Zdaniem Strony w opisanym przypadku, tj. przemieszczenia towarów do Polski, które są montowane lub instalowane, zastosowanie ma art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczenie.

W związku z tym Strona wystąpiła o potwierdzenie ww. stanowiska.

Należy wskazać, iż stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 4 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Niemniej w przypadku gdy towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 jest terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, nie uznaje się zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; przy czym nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Z powyższego wynika, iż w przypadku przemieszczenia towarów na terytorium kraju (do Polski) przez podatnika podatku od wartości dodanej (lub na jego rzecz) dla potrzeb prowadzonej przez niego na tym terytorium działalności, i które są na tym terytorium instalowane lub montowane, a co za tym idzie dla których miejscem świadczenia zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy jest terytorium kraju (tj. miejsce, gdzie towary te są instalowane lub montowane), nie dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy. Jednocześnie, mimo, iż miejsce świadczenia zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy przypada w tym przypadku na terytorium kraju, z uwagi na brak przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o którym mowa w art. 7 ust. 1 in initio ustawy - w opisanym przypadku dochodzi jedynie do przemieszczenia towarów na terytorium kraju z terytorium innego państwa członkowskiego Wspólnoty w ramach działalności (przedsiębiorstwa) podatnika, nie można również uznać, iż doszło do odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W rezultacie Strona (Oddział) nie jest ani obowiązana ani uprawniona, posługując się Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP), do wystawienia faktury zawierającej podatek od towarów i usług, do wykazania tej transakcji w deklaracji VAT-7 ani do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tytułu tej transakcji.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl