1471/NTR2/443-123/05/TK - Obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w podatku od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NTR2/443-123/05/TK Obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w podatku od towarów i usług

Pytanie podatnika

Kiedy powstaje prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 2.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 21.10.2004 r. złożyła ona do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R, w którym to zaznaczyła, że pierwszą deklarację VAT-7 złoży za październik 2004 r.

W związku z powyższym Strona wystąpiła do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji odnośnie momentu, od którego przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w podatku od towarów i usług.

Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie ma art. 88 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7. Na podstawie powyższego przepisu prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje od dnia rezygnacji ze zwolnienia, tj. od dnia złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, w przedmiotowym przypadku jest nim dzień 21 października 2004 r.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie takim, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Należy zatem zauważyć, iż ustawa o podatku od towarów i usług mocą art. 96 ust. 1 nakłada na podmioty, o których mowa w art. 15, obowiązek złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu określonej w art. 5. Powyższy obowiązek, na podstawie ust. 3 w/w artykułu, nie dotyczy podmiotów, które zostały zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3. Podmiotom tym przysługuje jednak uprawnienie do złożenia takiego zgłoszenia.

Na podstawie art. 96 ust. 4 ustawy naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 lub o których mowa w art. 86 ust. 20.

W związku z tym, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, uprawnienie do obniżenia podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, przysługuje Stronie - stosownie do art. 88 ust. 4 w zw. z art. 96 ust. 4 ustawy - od dnia potwierdzenia przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego (na formularzu VAT-5) faktu zarejestrowania jej jako podatnika VAT czynnego na podstawie złożonego przez nią w dniu 21.10.2004 r. zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R).

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl