1471/NTR1/443-637/05/LS - Zwrot różnicy w podatku VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 3 marca 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NTR1/443-637/05/LS Zwrot różnicy w podatku VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona dokonuje zarówno sprzedaży eksportowej towarów do krajów spoza terytorium Wspólnoty, jak i wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów do innych krajów członkowskich Wspólnoty. Na poczet ww. transakcji otrzymuje od kontrahentów zaliczki, które wykazuje w deklaracji dla podatku od towarów i usług zgodnie z art. 19 ust. 11 i 12 oraz art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi na fakt, iż nie składa w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego, o którym mowa w art. 87 ust. 3a ww. ustawy, Strona nie uwzględnia kwot obrotu z tytułu zaliczek w wykazywanej w deklaracji kwocie różnicy podatku do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni. W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż przy braku zabezpieczenia na kwotę podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót wykazany w fakturze dokumentującej otrzymanie zaliczki dotyczył dostawy na terytorium kraju, nie ma Ona możliwości rozliczenia tych kwot w miesiącach następnych, tj. uwzględnienia ich przy obliczaniu kwoty do zwrotu w terminie 60 dni w sytuacji, gdy posiada Ona wymagane dokumenty, o których mowa odpowiednio w art. 41 ust. 6 i art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona dokonuje zarówno sprzedaży eksportowej towarów do krajów spoza terytorium Wspólnoty, jak i wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów do innych krajów członkowskich Wspólnoty. Na poczet ww. transakcji otrzymuje od kontrahentów zaliczki, które wykazuje w deklaracji dla podatku od towarów i usług zgodnie z art. 19 ust. 11 i 12 oraz art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi na fakt, iż nie składa w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego, o którym mowa w art. 87 ust. 3a ww. ustawy, Strona nie uwzględnia kwot obrotu z tytułu zaliczek w wykazywanej w deklaracji kwocie różnicy podatku do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni.

W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż przy braku zabezpieczenia na kwotę podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót wykazany w fakturze dokumentującej otrzymanie zaliczki dotyczył dostawy na terytorium kraju, nie ma Ona możliwości rozliczenia tych kwot w miesiącach następnych, tj. uwzględnienia ich przy obliczaniu kwoty do zwrotu w terminie 60 dni w sytuacji, gdy posiada Ona wymagane dokumenty, o których mowa odpowiednio w art. 41 ust. 6 i art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zgodnie z art. 19 ust. 12 ustawy ww. przepis stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów pod warunkiem, że ich wywóz nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. Oznacza to, iż w eksporcie towarów obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania przez podatnika przed wydaniem towaru zaliczki (przedpłaty etc.) powstaje z chwilą jej otrzymania z tym, że w ciągu 6 m-cy, licząc od dnia jej otrzymania, winien nastąpić potwierdzony przez urząd celny, o którym mowa w art. 2 pkt 8 ustawy, wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. W takim przypadku sprzedaż ta winna zostać wykazana w ewidencji oraz deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla eksportu towarów określoną w art. 41 ust. 4 ustawy.

Z kolei na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w wenątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4. W myśl ust. 3 w/w artykułu jeżeli przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Stawką właściwą jest w tym przypadku stawka określona w art. 41 ust. 3 ustawy dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Stosownie do art. 87 ust. 2 zd. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwrot podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika, z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a. Zgodnie z ust. 3 tego artykułu różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej. W myśl ust. 3a w/w artykułu do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż w przypadku otrzymania zaliczki zarówno na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jak i eksportu, obrót z tego tytułu powinien zostać wykazany w deklaracji za dany okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy, w części C odpowiednio w wierszu 9 jako "wewnątrzwspólnotową dostawę towarów" i w wierszu 8 jako "eksport towarów" ze stawką właściwą dla tych czynności, tj. 0%. W przypadku nieprzedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego, o którym mowa w art. 87 ust. 3a ustawy, obrót z tego tytułu nie może jednak zgodnie z tym przepisem być wliczony do obrotu, o którym mowa w ust. 3 tego artykułu, tj. do obrotu branego pod uwagę przy wyliczaniu kwoty różnicy podatku podlegającej zwrotowi w terminie 60 dni zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy. Powyższe ograniczenie, zgodnie z art. 87 ust. 3a in fine, nie ma wszakże zastosowania, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy podatnik otrzyma stosowne dokumenty potwierdzające eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i przedstawi je w urzędzie skarbowym. Także późniejsze, tj. po złożeniu deklaracji za dany okres, otrzymanie i przedstawienie w urzędzie skarbowym wspomnianych dokumentów uprawnia zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego do odpowiedniej korekty ww. deklaracji i zwiększenia kwoty różnicy podatku do zwrotu w terminie 60 dni (poz. 53).

Tak więc nie można zgodzić się z poglądem Strony, iż przedmiotowe kwoty "przepadają". Nie można jednak również zgodzić się z zawartą we wniosku sugestią, iż kwoty te mogłyby być uwzględnione przy ustalaniu kwoty różnicy podatku do zwrotu w terminie 60 dni w rozliczeniach za kolejny (kolejne) okresy rozliczeniowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl