1471/NTR1/443-254b /06/LS - Opodatkowanie odsetek od pożyczek mieszkaniowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 września 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/NTR1/443-254b /06/LS Opodatkowanie odsetek od pożyczek mieszkaniowych

Pytanie podatnika

Czy odsetki od pożyczek mieszkaniowych udzielanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych powinny być ujmowane przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny, postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona udziela pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej - ZFŚS) swoim pracownikom na zakup mieszkania, budowę domu bądź na ich remont. Odsetki od udzielonych pożyczek zwiększają ww. fundusz.

W związku z tym Strona zwróciła się z zapytaniem, czy odsetki od pożyczek mieszkaniowych z ZFŚS powinny być ujmowane przy ustalaniu proporcji określonej w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Strony odsetki te nie stanowią wynagrodzenia za czynności przewidziane w ustawie o podatku od towarów i usług i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W kwestii, czy udzielanie pożyczek mieszkaniowych z ZFŚS podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zaś odsetki od takich pożyczek stanowią obrót, który winien być uwzględniony w deklaracji dla podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego wypowiedział się już w wydanych na wniosek Strony postanowieniach nr 1471/NTR1/443-515a/05/LS oraz 1471/NTR1/443-254a/06/LS.

Natomiast co się tyczy ujmowania obrotu z tego tytułu przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług, to wskazać w pierwszej kolejności należy, iż zgodnie z ust. 2 ww. artykułu przedmiotową proporcję, szczegółowo zdefiniowaną w jego ust. 3, stosuje się wyłącznie w przypadku, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W takim przypadku podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Stosownie do art. 90 ust. 3 ustawy proporcję, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W myśl ust. 6 tego artykułu do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 poz. 3, tj. usług pośrednictwa finansowego, w zakresie, w jakim czynności te dokonywane są sporadycznie. Należy przy tym zauważyć, iż w/cyt. przepis wprowadza wyjątek od zasady określonej w ust. 3 art. 90 ustawy, w związku z tym powinien być interpretowany ściśle, zgodnie z regułą exceptiones non sunt extentendae.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż obrót uzyskany z ww. tytułu nie powinien być uwzględniany przy obliczaniu proporcji, o której mowa w ust. 3 art. 90 ustawy, wyłącznie w przypadku, gdy udzielanie przedmiotowych pożyczek - łącznie z ewentualnymi innymi usługami pośrednictwa finansowego wymienionymi w poz. 3 zał. nr 4 do ustawy świadczonymi przez Stronę - dokonywane jest przez Stronę sporadycznie.

Przy tym z uwagi na brak w przepisach o podatku od towarów i usług określenia, co należy rozumieć przez "czynności (...) dokonywane sporadycznie", odwołać należy się do definicji słownikowej oraz istniejącego w tym zakresie orzecznictwa. Zgodnie ze "Słownikiem języka polskiego" Wydawnictwa Naukowego PWN pod red. prof. Mieczysława Szymczaka sporadyczny to "występujący rzadko, od czasu do czasu, nieregularnie". Natomiast w świetle orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczących art. 19 ust. 2 VI Dyrektywy czynności, które nie są bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem działalności podstawowej mogą być uznane za sporadyczne (towarzyszące, okazjonalne).

W związku z tym jeżeli udzielanie pożyczek z ZFŚS i pobieranie z tego tytułu odsetek dokonywane jest przez Stronę sporadycznie (okazjonalnie) w znaczeniu, o którym wyżej mowa, uzyskiwany przez Nią z tego tytułu obrót nie powinien być uwzględniany przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl