1471/DPR2/423-75/07/JB - Czy darowizna pieniężna na rzecz klubu sportowego, będącego stowarzyszeniem, którego celem jest upowszechnianie i popularyzacja sportu, podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lipca 2007 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPR2/423-75/07/JB Czy darowizna pieniężna na rzecz klubu sportowego, będącego stowarzyszeniem, którego celem jest upowszechnianie i popularyzacja sportu, podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w 2007 r. Spółka dokonała darowizny pieniężnej na rzecz Klubu Sportowego. Darowiznę przekazano w formie wpłaty z rachunku bankowego Spółki na rachunek bankowy Klubu Sportowego ze wskazaniem, iż kwota darowizny ma zostać wykorzystana na działalność pożytku publicznego w dziedzinie upowszechniania kultury fizycznej i sportu. Spółka wskazuje, że Klub Sportowy jest stowarzyszeniem, ma osobowość prawną, działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej oraz Statusu Stowarzyszenia. Celem Klubu, zgodnie z jego Statutem, jest upowszechnianie i popularyzacja sportu. Ww. cel Klub realizuje w szczególności poprzez:

udział w systemie współzawodnictwa sportowego; organizacje i szkolenia zawodniczek i zawodników; czuwanie nad należytym poziomem etycznym zawodników i zawodniczek; prowadzenie i organizowanie kontaktów sportowych z innymi jednostkami kultury fizycznej w kraju i za granicą; szkolenie i doskonalenie kadry trenerskiej i sędziów we współpracy z odpowiednimi instytucjami; współpracę z innymi organizacjami, stowarzyszeniami oraz instytucjami. Ponadto Spółka zwraca uwagę, że Klub nie jest spółką działającą na podstawie przepisów ustawy o kulturze fizycznej.

Przedmiotowym wnioskiem Podatnik wystąpił z zapytaniem, czy darowizna pieniężna na rzecz Klubu Sportowego, będącego stowarzyszeniem, którego celem jest upowszechnianie i popularyzacja sportu, stanowi darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego, na cele, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a tym samym podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki przedmiotowa darowizna może być odliczona od dochodu podlegającego opodatkowaniu do limitu określonego w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. W opinii Spółki skorzystanie z odliczenia jest możliwe w przypadku spełnienia dwóch warunków, tj:

-

warunku o charakterze podmiotowym - organizacja, na rzecz której dokonywana jest darowizna musi być wymieniona w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,

-

warunku o charakterze przedmiotowym - organizacja, na rzecz której dokonywana jest darowizna musi prowadzić działalność w co najmniej z jednej ze sfer działalności pożytku publicznego wymienionych w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

W związku z faktem, iż:

Klub Sportowy jest stowarzyszeniem, tj. organizacją wymienioną w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz

Klub Sportowy działa w sferze upowszechniania kultury fizycznej i sportu, a więc działalność, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, co wynika bezpośrednio z § 6 Statutu Stowarzyszenia, który stanowi, że celem Klubu jest upowszechnianie i popularyzacja sportu, zdaniem Spółki, dokonywane przez nią darowizny na rzecz Klubu będą podlegały odliczeniu od dochodu na zasadach określonych w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. do limitu określonego w tym przepisie.

Na poparcie własnego stanowiska Spółka powołuje się na informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, wydaną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu z dnia 27 grudnia 2004 r. Nr PDP-423-113-04AZ-130-04.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1. Jak wskazuje art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.), organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego są organizacje pozarządowe, przez które rozumie się niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, których działalność dotyczy sfery zadań publicznych określonych w tej ustawie. W ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zdefiniowano działalność pożytku publicznego, jako działalność społecznie użyteczną, prowadzoną przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych (art. 3 ust. 1 ustawy). Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wymienia 24 cele pożytku publicznego, które mogą realizować organizacje pozarządowe działające w sferze zadań publicznych. Wśród tych celów, w art. 4 ust 1 pkt 14, wymienione zostało upowszechnienie kultury fizycznej i sportu, co według Strony realizuje Klub Sportowy, na rzecz którego Spółka dokonała darowizny pieniężnej. Za środki przeznaczone na cele kultury fizycznej i sportu, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów wyrażonym w piśmie z dnia 31 października 1995 r., Nr PO 2/11-01573/95, należy rozumieć środki przeznaczone na podnoszenie i nabywanie sprawności fizycznej służące wszechstronnemu rozwojowi fizycznemu organizmu człowieka, czyli m.in. darowizny na rzecz klubów sportowych, stypendia sportowe, czy wspomaganie organizacji zawodów sportowych.

Reasumując, odliczenie darowizny od dochodu, zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest możliwe wyłącznie w sytuacjach, gdy są spełnione łącznie dwie przesłanki, tj:

1.

darowizna została przekazana na cel określony w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub na cele kultu religijnego;

2.

obdarowanym jest organizacja wskazana w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy, prowadząca działalność pożytku publicznego, przy czym organizacje te nie muszą posiadać statusu instytucji pożytku publicznego.

Ponadto, należy mieć na względzie, że darowizna musi zostać odpowiednio udokumentowana, w sposób wskazany w art. 18 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawych, zgodnie z którym odliczenia od dochodu darowizny pieniężnej na cele działalności pożytku publicznego można dokonać tylko wtedy, gdy wysokość darowizny udokumentowana jest dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przekazana przez Spółkę darowizna na rzecz Klubu Sportowego spełnia ww. przesłanki, tj. obdarowany jest organizacją pozarządową, działa zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz wypełnia zawarte w niej cele. Dodatkowo, darowizna ta została udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek obdarowanego. Wobec tego, w oparciu art. 18 ust. 1 pkt 1 w związku z ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka jest uprawiona do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym darowizny przekazanej na rzecz Klubu do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl