1471/DPR2/423-19/07/AB - Odsetki od pożyczki a wartość początkowa środków trwałych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 kwietnia 2007 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPR2/423-19/07/AB Odsetki od pożyczki a wartość początkowa środków trwałych.

"(...) Począwszy od 1 stycznia 2007 r. zasady ustalania różnic kursowych reguluje art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (wprowadzony art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r.). Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3. Dodatnie różnice kursowe, zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 5 ustawy, powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. Natomiast ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, o czym stanowi art. 15a ust. 3 pkt 5 ustawy.

Stosownie do art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w art. 15a ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Z powołanych przepisów wynika, że różnice kursowe ustala się pomiędzy dniem otrzymania kredytu i dniem jego spłaty. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje, czym jest spłata. Zatem należy się posłużyć definicją słownikową, zgodnie z którą przez "spłatę" należy rozumieć "spłacanie sumę, którą się płaci, którą się ma płacić, zwykle ratami". Z kolei "spłaceniem" jest "zapłacenie (zapłata) określonej sumy pieniędzy, wywiązując się z zobowiązania. "Spłata" jest więc utożsamiana z "zapłatą". Pojęcie "zapłaty" zostało natomiast sprecyzowane dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w art. 15a ust. 7 ww. ustawy jako uregulowanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności. Przepis ten stanowi bowiem, iż za dzień zapłaty, uważa się dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności. Tak więc różnice kursowe wystąpią w przypadku faktycznego uregulowania zobowiązania i bez znaczenia jest tutaj fakt, czy nastąpi to drogą faktycznego transferu środków pieniężnych w walutach obcych, czy w jakiejkolwiek innej formie. Oznacza to, iż przekaz, jako forma uregulowania zobowiązania, stanowi zapłatę, spłatę w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zauważyć przy tym należy, iż od 1 stycznia 2007 r. nieistotnym jest fakt bezpośredniego uregulowania zobowiązania, tj. za pośrednictwem banku, z którego usług podatnik korzystał, tzn. poprzez rachunek bankowy podatnika prowadzony przez ten bank.

Jednocześnie przy kwalifikowaniu różnic kursowych ustalonych zgodnie z cyt. powyżej art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik winien uwzględnić treść art. 16 ust. 1 pkt 12 oraz art. 16g ust. 5. Artykuł 16 ust. 1 pkt 12 stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Natomiast w myśl art. 16g ust. 5 ww. ustawy, cenę nabycia oraz koszt wytworzenia, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. W konsekwencji tego, różnice kursowe naliczone do dnia zakończenia prowadzonej inwestycji, Spółka powinna rozliczyć, poprzez ich zaliczenie do wartości początkowej wytworzonych środków trwałych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/8/48-49