1471/DPF/415-89-2/05/ML - Sposób wyliczenia wartości nieodpłatnego świadczenia w postaci udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 października 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPF/415-89-2/05/ML Sposób wyliczenia wartości nieodpłatnego świadczenia w postaci udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego t.j. czy prawidłowy jest sposób wyliczenia wartości nieodpłatnego świadczenia w postaci nieodpłatnego udostępnienia samochodu służbowego do celów prywatnych, obliczonej na podstawie liczby kilometrów przejechanych przez pracownika w celach prywatnych oraz stawki za 1 kilometr określonej w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, pomniejszonej o koszty zużycia paliwa przypadające na 1 kilometr przebiegu pojazdu pokrywane przez pracownika, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny

POSTANAWIA

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka wykorzystuje do celów służbowych samochód osobowy, użytkowany na podstawie umowy leasingu. Pracownik, mając ten samochód do dyspozycji całodobowo, wykorzystuje go zarówno do celów związanych z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych jak i do celów prywatnych (po godzinach pracy oraz w dni wolne od pracy).

Zdaniem Spółki wysokość nieodpłatnego świadczenia obliczona powinna być na podstawie liczby kilometrów przejechanych przez pracownika w celach prywatnych oraz stawki za 1 kilometr określonej w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, po pomniejszeniu o koszty zużycia paliwa przypadające na 1 kilometr przebiegu pojazdu pokrywane przez pracownika.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wycenę dla celów podatkowych innych nieodpłatnych świadczeń normuje art. 11 ust. 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z ust. 2a pkt 4 ww. przepisu wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnieniu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

W związku z powyższym brak jest podstaw do określania wartości nieodpłatnych świadczeń w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271 z późn. zm.). Wartość nieodpłatnego świadczenia jakim jest udostępnienie samochodu służbowego dla celów prywatnych należy ustalić według cen rynkowych na podstawie art. 11 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl