1471/DPF/415/65/06/PP - Czy oryginał certyfikatu rezydencji może zastąpić: uwierzytelniony przez notariusza odpis certyfikatu rezydencji lub kserokopia z oryginału certyfikatu rezydencji z poświadczeniem obejmującym pieczęć "Za zgodność z oryginałem" i podpis radcy prawnego Banku lub kserokopia z oryginału certyfikatu rezydencji z poświadczeniem obejmującym pieczęć "Za zgodność z oryginałem" i podpis osoby posiadającej pełnomocnictwo do reprezentacji Banku np. Dyrektora Oddziału lub Dyrektora Departamentu Banku lub kserokopia z oryginału certyfikatu z poświadczeniem obejmującym pieczęć "za zgodność z oryginałem".

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 września 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPF/415/65/06/PP Czy oryginał certyfikatu rezydencji może zastąpić: uwierzytelniony przez notariusza odpis certyfikatu rezydencji lub kserokopia z oryginału certyfikatu rezydencji z poświadczeniem obejmującym pieczęć "Za zgodność z oryginałem" i podpis radcy prawnego Banku lub kserokopia z oryginału certyfikatu rezydencji z poświadczeniem obejmującym pieczęć "Za zgodność z oryginałem" i podpis osoby posiadającej pełnomocnictwo do reprezentacji Banku np. Dyrektora Oddziału lub Dyrektora Departamentu Banku lub kserokopia z oryginału certyfikatu z poświadczeniem obejmującym pieczęć "za zgodność z oryginałem".

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku SPÓŁKI "X" (Bank) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny.

POSTANAWIA

-

uznać stanowisko Strony za prawidłowe w części dotyczącej przedłożenia płatnikowi dla celów podatkowych uwierzytelnionego przez notariusza odpisu certyfikatu rezydencji

-

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe w części dotyczącej przedłożenia płatnikowi dla celów podatkowych kserokopii z oryginału certyfikatu z poświadczeniem obejmującym pieczęć "Za zgodność z oryginałem" i podpis radcy prawnego Banku lub, kserokopii z oryginału certyfikatu rezydencji z poświadczeniem obejmującym pieczęć "Za zgodność z oryginałem" i podpis osoby posiadającej pełnomocnictwo do reprezentacji Banku np. Dyrektora Oddziału lub Dyrektora Departamentu Banku lub, kserokopii z oryginału certyfikatu z poświadczeniem obejmującym pieczęć "Za zgodność z oryginałem" i podpis uprawnionego pracownika Banku - opiekuna Klienta.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że SPÓŁKA "X" jest płatnikiem podatku dochodowego od przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) oraz art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy, albo niepobranie podatku zarówno w przypadku zagranicznych osób fizycznych jak i prawnych, jest możliwe pod warunkiem uzyskania od podatnika zaświadczenia (certyfikatu rezydencji) wydanego przez właściwy organ administracji podatkowej.

Zdaniem SPÓŁKI oryginał certyfikatu rezydencji może zastąpić:

-

uwierzytelniony przez notariusza odpis certyfikatu rezydencji; lub

-

kserokopia z oryginału certyfikatu z poświadczeniem obejmującym pieczęć "Za zgodność z oryginałem" i podpis radcy prawnego Banku; lub

-

kserokopia z oryginału certyfikatu rezydencji z poświadczeniem obejmującym pieczęć "Za zgodność z oryginałem" i podpis osoby posiadającej pełnomocnictwo do reprezentacji Banku np. Dyrektora Oddziału lub Dyrektora Departamentu Banku; lub

-

kserokopia z oryginału certyfikatu z poświadczeniem obejmującym pieczęć "Za zgodność z oryginałem" i podpis uprawnionego pracownika Banku - opiekuna Klienta.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

Stosownie do art. 29 ust. 2 oraz art. 30a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepisy art. 29 ust. 1 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem uzyskania od podatnika certyfikatu rezydencji.

Na podstawie art. 96 pkt 2 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 369 z późn. zm.) notariusz poświadcza zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem.

Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów podstawą do zastosowania stawki wynikającej z właściwej umowy lub niepobranie podatku możliwe jest pod warunkiem przedłożenia płatnikowi oryginał certyfikatu rezydencji lub jego odpisu sporządzonego zgodnie z odrębnymi przepisami.

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów upoważnienie do poświadczania zgodności odpisów z dokumentami posiada wyłącznie notariusz.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, podstawą dla Banku do zastosowania stawki podatku dochodowego od osób prawnych oraz osób fizycznych, wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest przedłożenie przez podatnika certyfikatu rezydencji lub odpisu, wyciągu lub kopii poświadczonych przez notariusza za zgodność z okazanym dokumentem.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl