1471/DPF/415-101/2005/ML - Opodatkowanie podatkiem dochodowym odszkodowania wypłaconego pracownikowi na podstawie zawartej ugody sądowej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 5 grudnia 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPF/415-101/2005/ML Opodatkowanie podatkiem dochodowym odszkodowania wypłaconego pracownikowi na podstawie zawartej ugody sądowej.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że zwolniony pracownik wniósł pozew do Sądu Rejonowego w Warszawie o:

-

odprawę pieniężną w związku ze zwolnieniem z powodu likwidacji stanowiska pracy;

-

odszkodowanie z tytułu dokonania wypowiedzenia bez uzasadnienia lub że zostało ono dokonane z naruszeniem terminu;

-

ekwiwalent za niewykorzystany urlop;

-

wydanie stosownych świadectw i zaświadczeń wynikających z Kodeksu pracy.

W wyniku postępowania sądowego Strony zawarły ugodę na podstawie, której pozwana Spółka zobowiązała się przekazać na rzecz powoda łączne odszkodowanie w kwocie 8.833 zł. Ugoda stwierdza, że wyczerpuje roszczenia stron wynikłe z procesu i stosunku pracy.

Zdaniem Spółki wypłata powyższego odszkodowania na podstawie zawartej ugody sądowej korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest m.in. stosunek pracy, zaś przychodami z tego stosunku są, według art. 12 ust. 1 tej ustawy, wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia i inne wypłaty wymienione w dalszej części tego przepisu.

Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są:

- otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a)

określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b)

odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c)

odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d)

odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e)

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f)

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,

g)

odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugod.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b powołanej wyżej ustawy wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku sądowego do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

a)

otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b)

dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Z literalnego brzmienia powołanych przepisów jednoznacznie wynika, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia przedmiotowego korzystają bowiem jedynie te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów rangi ustawy lub aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie bądź wyroków sądowych, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy. Instytucja ugody została unormowana w przepisach Kodeksu cywilnego w art. 917. Zgodnie z tym przepisem przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w wystąpieniu Spółki, zawarta ugoda wyczerpuje roszczenia stron wynikłe ze stosunku pracy. Podstawą roszczeń ze stosunku pracy są przepisy Kodeksu pracy. W ugodzie wprawdzie nie wyszczególniono, które przepisy Kodeksu pracy stanowią podstawę do roszczeń będących przedmiotem ugody, to jednak nie ulega wątpliwości, że źródłem odszkodowania stwierdzonego ugodą były przepisy tej ustawy, ponieważ łączący strony ugody stosunek pracy oparty był wyłącznie na jej przepisach.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wyłącza ze zwolnienia odszkodowania wynikające z przepisów ustawy Kodeks pracy, które zostały wypłacone na podstawie zawartych umów lub ugód w tym również w formie ugody sądowej.

Zatem odszkodowanie wypłacone przez Spółkę w wyniku zawarcia ugody w dniu 06 lipca 2005 r. podlega opodatkowaniu, a Spółka jako płatnik zobowiązana jest do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl