1471/DPD2/423-159/05/MS - Prawo do obniżenia dochodu do opodatkowania przez Spółkę o wysokość strat podatkowych poniesionych w latach, w których prowadzono działalność o innym profilu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPD2/423-159/05/MS Prawo do obniżenia dochodu do opodatkowania przez Spółkę o wysokość strat podatkowych poniesionych w latach, w których prowadzono działalność o innym profilu

Pytanie podatnika

Czy przysługuje Spółce prawo do obniżenia dochodu do opodatkowania w związku z prowadzoną obecnie działalnością o wysokość strat podatkowych poniesionych w latach, w których prowadzono działalność w zakresie detalicznej sprzedaży wyrobów tekstylnych

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, póz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia:

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka do niedawna prowadziła działalność gospodarczą, której przedmiotem była sprzedaż wyrobów tekstylnych. W wyniku braku rentowności prowadzonej działalności Spółka wykazywała znaczne straty podatkowe. W związku z powyższym decyzją Zarządu Spółki doszło do zmiany profilu prowadzonej działalności. Nowy zakres przedmiotu działania Spółki obejmuje obecnie m.in. wszelką działalność w zakresie budownictwa, pośrednictwo finansowe inne niż prowadzone przez instytucje pieniężne, działalność doradców finansowych, obsługę nieruchomości na własny rachunek oraz na zlecenie, doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, zarządzanie i kierowanie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, działalność holdingów. Na skutek zmiany profilu działalności nie nastąpiła zmiana formy prawnej, ani też zmiana wspólników Spółki.

Zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym, przysługuje jej prawo do obniżenia dochodu do opodatkowania osiągniętego przez Spółkę w związku z prowadzoną obecnie działalnością o wysokość strat podatkowych poniesionych w latach, w których prowadzono działalność w zakresie detalicznej sprzedaży wyrobów tekstylnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, póz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. W przypadku, o którym mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Definicję dochodu zawiera art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy, zgodnie z którym dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11 nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. O powstałą w ten sposób stratę, w myśl art. 7 ust. 5 ustawy, podatnik ma prawo obniżyć dochód w najbliższych kolejnych po sobie następujących 5 latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Ustawodawca w art. 7 ust. 3 pkt 4 oraz art. 7 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określił jakiego rodzaju strat podatnik nie uwzględnia przy ustalaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu. Stosownie do art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształconych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Z kolei, stosownie do art. 7 ust. 4 powołanej ustawy, przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów, o których mowa w ust. 3, a w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, także straty przedsiębiorców przekształconych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem przekształconych spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podkreśla, że przekształcenie osób prawnych zachodzi jedynie w przypadku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa oraz w przypadku przekształcenia spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000.r, Nr 94, póz. 1037 ze zm.)

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego zmiana zakresu prowadzonej działalności nie ma znamion przekształcenia i nie może być podstawą do utraty prawa do obniżenia dochodu do opodatkowania o straty poniesione w latach ubiegłych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa). Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl