1471/DPD2/423-133/05/MS3 - Ubezpieczenie ryzyka kredytu kupieckiego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 stycznia 2006 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1471/DPD2/423-133/05/MS3 Ubezpieczenie ryzyka kredytu kupieckiego.

"(...) Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka działa w zakresie handlu akcesoriami komputerowymi. Z uwagi na straty powstałe w latach ubiegłych z tytułu niezapłaconych należności od odbiorców Spółka zawarła umowę z ubezpieczycielem w zakresie zabezpieczenia należności czyli tzw. ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego. W ramach tej umowy Spółka płaci kwartalną składkę ubezpieczeniową od kwoty stanowiącej wartość obrotu za okres trwania umowy (zawierającego VAT) z klientami objętymi ubezpieczeniem. W przypadku, gdy należności nie zostaną spłacone przez klienta w określonym terminie, ubezpieczyciel wypłaca Spółce odszkodowanie w wysokości 85% kwoty niespłaconej należności. Pozostałe 15% należności nie zostanie spłacone przez ubezpieczyciela i stanowi udział własny Spółki. W związku z powyższym Spółka zobowiązana jest do powstrzymania się od prowadzenia windykacji bez zgody ubezpieczyciela. Na podstawie przedmiotowej umowy wszystkie prawa Spółki - do wysokości wypłaconego odszkodowania - z mocy prawa przechodzą na ubezpieczyciela. Ponadto ubezpieczyciel przed wypłatą odszkodowania może żądać przelewu ubezpieczonych należności.

(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że ryzyko niewypłacalności kontrahentów Spółki, na podstawie zawartej umowy ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego, do wysokości 85% wartości należności przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Pozostała część tej wierzytelności, tj. 15% jej wartości, stanowi udział własny Spółki. W związku z powyższym, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w przedstawionym stanie faktycznym, w przypadku braku zapłaty za towar przez odbiorców objętych ubezpieczeniem, Spółka może niespłaconą część wierzytelności, stanowiącą jej udział własny, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wierzytelność ta została zarachowana jako przychody należne, a jej nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w art. 16 ust. 2 i 2a ww. ustawy. Ponadto zaliczenie ww. części wierzytelności w koszty uzyskania przychodów jest możliwe, o ile nie nastąpiła wcześniejsza sprzedaż tych wierzytelności."

Opublikowano: S.Podat. 2006/6/35